Na novo se je na zavodu v letošnjem avgustu prijavilo 21,1 odstotka manj brezposelnih kot julija in trije odstotki več kot avgusta lani. Zaposlili sta se 2302 brezposelni osebi, kar je osem odstotkov manj kot julija in 29,2 odstotka manj kot avgusta 2021.
Delodajalci, med katerimi je bilo največ delodajalcev s področja izobraževanja, predelovalnih dejavnosti, gradbeništva ter zdravstva in socialnega varstva, so avgusta zavodu sporočili 17.602 prosti delovni mesti. To je 57,8 odstotka več kot julija in 14,4 odstotka več kot avgusta 2021.
Od januarja do avgusta se je na zavodu na novo prijavilo 37.864 brezposelnih oseb, kar je 5,9 odstotka manj kot lani v tem času. Delo je v tem obdobju našlo 32.131 brezposelnih, kar je 26,6 odstotka manj kot v prvih osmih mesecih lani. V povprečju je bilo v obdobju prvih osmih mesecev letošnjega leta 58.653 brezposelnih oseb oz. 25,2 odstotka manj kot lani v tem času.
Banka Slovenije: V tretjem četrtletju znaki upočasnitve rasti
Gospodarske razmere so v Sloveniji v drugem četrtletju ostale ugodne, v tretjem četrtletju pa so se pojavili znaki upočasnitve gospodarske rasti. "Povprečje kratkoročnih modelskih ocen za tretje četrtletje nakazuje upočasnitev četrtletne rasti BDP-ja na še vedno solidnih 0,3 odstotka," so zapisali v Banki Slovenije.
Vrednost kazalnika gospodarske klime je avgusta ostala negativna, analitiki Banke Slovenije pa so poudarili nižjo oceno naročil v predelovalnih dejavnostih in zadržanost potrošnikov pri večjih nakupih. Medletna rast realne vrednosti kartičnih plačil in dvigov na bankomatih ter števila prevoženih kilometrov tovornih vozil se je pomaknila v območje stagnacije, so navedli v najnovejši publikaciji Pregled makroekonomski gibanj.
V letošnjem drugem četrtletju so razmere ostale ugodne. Četrtletna rast bruto domačega proizvoda (BDP) je pospešila na 0,9 odstotka, medletna pa je dosegla 8,3 odstotka. "Visoka inflacija, otežen dostop do energentov in surovin, ruska vojaška agresija ter zmanjševanje zaupanja med podjetji in potrošniki niso zavrli agregatne gospodarske aktivnosti. Ta je bila opazneje podprta s tujim povpraševanjem, kar je povezano s pospeškom v izvozu storitev, predvsem potovanj. Hkrati so se poslabšale razmere za poslovanje v nekaterih panogah predelovalnih dejavnosti," so povzeli.
Avgusta je bila inflacija v Sloveniji 11,5-odstotna. Spet je bil največji prispevek cen energentov, ki bodo od septembra naprej zajezene z državnimi ukrepi za pomoč gospodinjstvom. Večajo se prispevki drugih cenovnih skupin, zlasti cen hrane. Narašča osnovna inflacija. Merjena brez cen energentov in hrane je dosegla 6,2 odstotka. Inflacijska pričakovanja potrošnikov in podjetij so se avgusta nekoliko umirila. Tveganja za dodatne cenovne pritiske izvirajo tudi iz neskladja med ponudbo in povpraševanjem na trgu dela, so navedli.
Kot so opozorili, neskladja na trgu dela ob rekordno visoki zaposlenosti in nizki brezposelnosti ter še vedno močnem povpraševanju po delavcih ostajajo visoka. "Pomanjkanje delavcev je največje doslej," so nanizali. Stopnja registrirane brezposelnosti se je junija še znižala, število brezposelnih pa se je julija ohranilo blizu zgodovinskega dna. "Letošnja medletna rast plač v zasebnem sektorju kljub nominalni krepitvi zaostaja za inflacijo, kar kaže, da se ta podobno kot v povprečju evrskega območja za zdaj ni vgradila v plačna gibanja," so ugotovili.
Poslabševanje salda tekočega računa plačilne bilance se je v zadnjih mesecih zaradi hitre rasti izvoza potovanj ustavilo. Nadaljevala se je visoka rast nominalnega blagovnega izvoza s pozitivnimi gibanji v vseh glavnih skupinah proizvodov. Še močnejša so bila gibanja na uvozni strani. Javnofinančni položaj se je v letošnjih prvih sedmih mesecih izboljševal. "Glavno tveganje za javnofinančni položaj države so šibkejša gospodarska rast in potencialni novi ukrepi za blaženje posledic visokih cen energentov," so opozorili.
Gospodarska aktivnost evrskega območja je bila v drugem četrtletju spodbudna, razpoložljivi podatki za tretje četrtletje pa so manj ugodni. Sestavljeni kazalnik nabavnih menedžerjev za to četrtletje kaže na četrtletni padec BDP-ja. Zaradi nadaljevanja ruske vojaške agresije so precej negotovi obeti za preostanek leta. Za leto 2023 se povečuje tveganje recesije. Inflacija je v evrskem območju avgusta dosegla 9,1 odstotka, draži se hrana. Vlade držav EU-ja z ukrepi blažijo visoke cene energentov, kar je v poletnih mesecih nekoliko omejilo inflacijo. Vrednost najožjega kazalnika osnovne inflacije je bila medletno višja za 4,3 odstotka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje