Avgusta se je zaposlilo 4.631 brezposelnih oseb, kar je 16 odstotkov več kot julija in 47,8 odstotka več kot avgusta lani. Na novo se je prijavilo 6.886 oseb, iz evidence pa se jih je odjavilo 7.069. V veliki večini, 84 odstotkih, gre za zaposlitev za določen čas, so sporočili iz republiškega zavoda.
"V avgustu smo zaznali večje število potreb po delavcih. Gre za sezonska dela v gostinstvu in turizmu ter v zdravstvenih storitvah in medicinskem turizmu, zaposlovali so tudi v kovinskopredelovalni industriji," je na povedala generalna direktorica zavoda za zaposlovanje Marija Poglajen in dodala, da septembra in oktobra pričakujejo večji porast brezposelnih.
"Avgustovska zgodba se zagotovo ne bo ponovila. Prihajajo diplomanti in absolventi. Že septembra se bo na novo prijavilo vsaj 10.000 oseb," pričakuje Poglajnova.
Več brezposelnih le v Ljubljani in Sevnici
Glede na regije je avgusta brezposelnost porasla na območjih Ljubljane (0,7 odstotka) in Sevnice (1,5 odstotka). Na območju Trbovelj se ni spremenila, na preostalih območnih službah zavoda pa se je zmanjšala, najbolj v Velenju (za 1,5 odstotka).
Sicer pa se je v prvih osmih mesecih na zavod na novo prijavilo 71.779 oseb, kar je 82,2 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Brezposelnost se je najbolj povečala na območju Nove Gorice (za 53,3 odstotka), najmanj pa na območju Murske Sobote (10,9 odstotka).
Ker je večina novozaposlenih zaposlenih za določen čas, Poglajnova pričakuje spremembe na trgu dela in davčne politike tudi s spodbudo gospodarstvu in čimprejšnjo uveljavitev lažjega odpuščanja ob hkratni večji socialni varnosti.
Davčne olajšave za delodajalce niso predvidene
Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve Anje Kopač Mrak trenutno davčnih olajšav ali spodbud za delodajalce, ki bi zaposlovali za nedoločen čas, z ministrstvom za finance ne načrtujejo.
Največ subvencij za samozaposlene
V ukrepe aktivne politike zaposlovanja, za katere je po povečanju s sprva predvidenih 76 milijonov namenjenih 108 milijonov evrov, je trenutno vključenih 29.000 oseb, od česar se jih je največ odločilo za subvencije za samozaposlitev. Z učinkom ukrepa so na ministrstvu zadovoljni, saj do 71 odstotkov prejemnikov subvencij ostane v samozaposlitvi več kot dve leti, za kolikor je predvideno prejemanje subvencije. V program Zaposli me je vključenih 1.000 oseb, prek programa spodbud delodajalcem za zaposlitve za krajši delovni čas pa se je letos zaposlilo 440 oseb.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje