Bajuk je zadovoljen z rastjo slovenskega gospodarstva. Foto: RTV SLO
Bajuk je zadovoljen z rastjo slovenskega gospodarstva. Foto: RTV SLO
Sedež Mednarodnega denarnega sklada v Washingtonu
Mednarodni denarni sklad je na pragu organizacijskih reform. Foto: EPA

"Na našo stvarnost gledam z optimizmom, stvari se obračajo na bolje in marsikatera država v Evropi bi bila vesela, če bi imela takšno gospodarsko rast kot Slovenija," je dejal Bajuk. Ob tem je opozoril, da je slovensko gospodarstvo zelo odprto in odvisno od rasti drugih trgov, kjer je navzoče.

Mednarodni denarni sklad je v poročilu o svetovnih gospodarskih gibanjih Sloveniji za letos napovedal štiriodstotno rast, Bajuk pa je izrazil pričakovanje, da bi bila ta lahko celo 4,2-odstotna. Za Bajuka je največje vprašanje vzdržnost takšne rasti na dolgi rok. Med sektorje, ki jih je treba utrjevati, je drobno gospodarstvo, je med drugim opozoril Andrej Bajuk, ki se v Washingtonu udeležuje spomladanskega zasedanja Mednarodnega denarnega sklada in Svetovne banke.

Razvojni odbor o stanju svetovnega gospodarstva
Drugi dan srečanja finančnikov iz članic teh dveh mednarodnih finančnih institucij so sicer največ pozornosti namenili pregledu stanja v svetovnem gospodarstvu. Med razvojnimi cilji tisočletja je tudi prepolovitev števila revnih do leta 2015.

Na srečanju razvojnega odbora Mednarodnega denarnega sklada so govorili tudi o reformi omenjenega sklada zaradi prihoda novih držav članic. Spremembe so potrebne zaradi novih razmer po vstopu hitro se razvijajočih se držav, kot so Indija, Kitajska, Brazilija in Rusija, zadevajo pa deleže in glasovalno moč posameznih držav članic. Glasovalni deleži namreč ne odsevajo več dejanske gospodarske moči posameznih držav, kar zlasti velja za Kitajsko. V razvojnem odboru so govorili tudi o pomoči nerazvitim državam pri zagotavljanju energije na način, ki ne bo imel pogubnih posledic za okolje.

Finančni minister Andrej Bajuk je v pogovoru s slovenskimi dopisniki dejal, da se Slovenija zavzema za ohranitev pomembne vloge relativno manjših članic Mednarodnega denarnega sklada, ki morajo obdržati dostop in pravočasnost informiranja.