Za zagotovitev institucionalne neodvisnosti centralne banke so bile potrebne tudi nekatere spremembe v zakonu o Banki Slovenije. Foto: RTV Slo
Za zagotovitev institucionalne neodvisnosti centralne banke so bile potrebne tudi nekatere spremembe v zakonu o Banki Slovenije. Foto: RTV Slo
Tolarski denarni instrumenti bodo morali ob prihodu evra izginiti, opozarja Gaspari. Foto: EPA

Guverner banke Mitja Gaspari je dodal, da bo denarna politika prešla pod okvire Evropske centralne banke, vendar pa Banka Slovenije ne bo postala nepotrebna, temveč bo morala še dodatno razviti analitične funkcije ob ohranitvi nadzora nad domačimi bankami, upravljala pa bo tudi s svojimi finančnimi naložbami.

Banka Slovenije bo izgubila zgolj odločanje o obrestni meri in tečajni politiki, je pojasnil Gaspari. Ostala bo tudi podpora odločitvam, ki jih bo sprejemala Evropska centralna banka, guverner Banke Slovenije pa bo enakopravno sodeloval pri odločitvah tega organa.

Za podporo pa bo še zlasti pomemben dodaten razvoj analitičnih funkcij, to je statistike in raziskav, ki se bodo morale po Gasparijevem mnenju še dodatno razviti, če bo želel guverner BS-ja v Frankfurtu argumentirati svoja stališča na kakovosten, ekonomski in makroekonomski način.

Pomen pa bo pridobilo tudi področje upravljanja z deviznimi rezervami, saj se bo po prenosu dela rezerv iz BS-ja med devizne rezerve ECB-ja, preostanek rezerv spremenil v finančne naložbe. Skupaj s tolarskimi denarnimi instrumenti devizne rezerve Banke Slovenije znašajo okoli sedem milijard evrov.