Oktobra sprejeti sklep dokapitalizaciji tako ni več ustrezen. Po novem predlogu, katerega učinek na kapital naj bi bil enak, bi banke Merkur dokapitalizirale s konverzijo najmanj 38,95 milijona evrov in največ 61,55 milijona evrov terjatev v lastniške deleže. Osnovni kapital družbe, ki znaša 3,07 milijona evrov, bi se povečal za najmanj 735.000 evrov in za največ 1,16 milijona evrov. Na skupščini 10. decembra morajo lastniki Merkurja predlog še potrditi.
V lastniške deleže Merkurja bi največ terjatev, po 15 milijonov evrov, pretvorili Nova Kreditna banka Maribor in Gorenjska banka. Z 61,55 milijona evrov stvarnega vložka naj bi Merkur sicer dokapitalizirali deset bank in Iskratel. Z osmimi milijoni evrov bi sodelovala Abanka Vipa, s po petimi milijoni evrov Banka Koper in Banka Celje, po štiri milijone bi prispevala Hypo Alpe Adria Bank in Iskratel. Deželna banka Slovenije naj bi prispevala 2 milijona, Fator banka 1,5 milijona, Nova Ljubljanska banka 1,15 milijona, 900.000 evrov pa Poštna banka Slovenije.
Iz Merkurja so sporočili, da bo skupni učinek takšne dokapitalizacije in hkratnega odpisa dela terjatev enak učinku, ki bi ga imela dokapitalizacija s konverzijo terjatev v višini 85,4 milijona evrov. Ta je bila sicer določena na skupščini delničarjev 22. oktobra, a so se pred končnim rokom za vpis kapitala, ki se izteče to soboto, nekatere banke odločile, da bi pri sanaciji Merkurja raje delno sodelovale z odpisom terjatev.
Vodstvo Merkurja je sporočilo, da je "izrednega pomena, da bodo še vedno vsi postopki izvedeni v letošnjem letu." V vodstvu so dodali, da gre za primer uspešnega sodelovanja z bančnimi upniki, saj bo dogovor precej pripomogel k nadaljevanju poslovno-finančne sanacije in uresničitvi rezultatov v eni od najpomembnejših prodajnih sezon.
Merkur zaposluje 1800 ljudi, v celotni skupini pa 3500. Letos izboljšuje rezultate poslovanja, ki so bili v prvi polovici leta za približno 17 odstotkov boljši kot v istem obdobju lani. Z ukrepi za finančno konsolidacijo pa naj bi bil zmožen odplačati drugi obrok iz prisilne poravnave v višini 18 milijonov evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje