Po predlogu zakona bo sklad deloval 10 let, razpolagal pa bo s sredstvi v vrednosti 2,3 odstotka zajamčenih vlog v vseh bankah v državi. S sredstvi iz sklada, ki jih bo upravljala Banka Slovenije, naj bi se tako država izognila reševanju bank s sredstvi iz proračuna.
Glede na to, da je v Sloveniji zajamčenih vlog za približno 15 milijard evrov, se bo v skladu tako zbralo 350 milijonov evrov. Glede na to, da je Slovenija samo lani decembra prispevala dobrih 3,2 milijarde evrov za dokapitalizacijo bank (od tega skoraj polovico samo za NLB), tako sklad sam po sebi ne bo dovolj za reševanje katere izmed večjih bank. Bo pa sklad skupaj z evropskimi predpisi, ki urejajo vključitev upnikov v reševanje bank, vseeno zmanjšal pritisk na davkoplačevalska sredstva, ocenjujejo na ministrstvu za finance.
Vlada namerava predlog zakona v državni zbor vložiti po nujnem postopku, saj si želi, da bi bil zakon sprejet do januarja. To je tudi rok za izpolnitev zahteve evropske direktive, ki od Slovenije zahteva določitev organa, pristojnega za reševanje bank.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje