V Banki Slovenije ob tem opozarjajo, naj banke in hranilnice pri načrtovanju izplačila dobičkov ne podcenjujejo prihodnjih tveganj, ki ostajajo velika. Kljub prenehanju ukrepa od bank, hranilnic in lizinških družb pričakujejo konservativen pristop in skrbno ravnanje ob upoštevanju individualnih okoliščin.
"V Banki Slovenije smo makrobonitetni ukrep omejitev razdelitev dobičkov bank in hranilnic sprejeli aprila lani zaradi visoke negotovosti glede gospodarskega in finančnega stanja ob epidemiji covida-19. Mesec pozneje smo tudi lizinškim družbam priporočili, da omejijo izplačilo dobička," so spomnili in dodali, da je bil cilj ukrepov povečati odpornost finančnega sistema na finančne šoke, ohraniti finančno stabilnost in preprečiti nastanek motenj v finančnem sistemu.
Ocenjujejo, da je bil cilj izpolnjen, saj sta ukrepa prispevala k ohranitvi kapitala bank in lizinških družb, da so lahko še naprej zagotavljale oskrbo gospodarstva in državljanov s krediti in lizingi.
"Po zadnjih podatkih so se gospodarske razmere v Sloveniji in evrskem območju v prvi polovici letošnjega leta izboljšale. Poslovne banke imajo ob tem robustno kapitalsko ustreznost in visoko likvidnost, poleg tega pa tudi tekoči kazalniki dobičkonosnosti kažejo relativno ugodno sliko," so utemeljili konec ukrepa.
Rezultati letos izvedenih stresnih testov so po njihovih navedbah pokazali, da bančni sistem tako v osnovnem kot v stresnem scenariju lahko uspešno prenese izgube in ostane kapitalsko ustrezen. "Ugodne gospodarske razmere so se v prvi polovici leta 2021 odrazile tudi v izboljšanju poslovanja lizinških družb, delež zamud nad 90 dni pa se je dodatno zmanjšal. Dobičkonosnost lizinških družb kljub manjšemu poslabšanju ostaja pozitivna, njihova kapitalska struktura pa se je izboljšala," so sklenili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje