Potem ko so nekateri vodilni centralni bankirji v zadnjih dneh zagotavljali, da skokovita rast nafte ne more ogroziti nadaljnjega okrevanja, je bil Bernanke v svojem govoru na Kapitolskem griču previdnejši. Povedal je, da tako visoke cene, kot jih gledamo zadnje dni, predstavljajo nevarnost, in s tem prvič priznal, da se boji inflacije. Prav v torek je zahodnoteksaška lahka nafta spet poskočila nad 100 dolarjev, vlagatelji pa so prodajali delnice in kupovali zlato - cena je presegla 1.430 dolarjev in je spet blizu zgodovinskemu vrhu.
Wall Street v torek strmo navzdol
Newyorški delniški indeks Dow Jones (12.058 točk) je torkovo trgovanje začel pozitivno, toda nato je bila smer le še navzdol in Dow je padel za 1,4 odstotka. Po petodstotni rasti od začetka leta 2011 je videti, da indeksi le ne bodo kar tako postavljali vedno novih vrhov od padca banke Lehman Brothers. Vzrok so seveda napetosti v Libiji in posledična rast nafte. Za dodatno nervozo je poskrbela novica, da je regulator trga (SEC) proti nekdanjemu prvemu možu banke Goldman Sachs Rajatu Guptaju vložil tožbo zaradi domnevne zlorabe notranjih informacij.
GM februarja občutno zvišal prodajo
Makroekonomske novice so sicer večinoma še vedno dobre. Proizvodni sektor je v ZDA, merjeno z ISM-indeksom, februarja porasel 19. mesec zapored, in to z največjim pospeškom po maju 2004. Avtomobilski proizvajalci se lahko pohvalijo z dobrimi prodajnimi rezultati. General Motors je v ZDA februarja na letni ravni povečal prodajo kar za 46 odstotkov, Ford pa za 14. Tudi vodilne evropske borze so morale v torek "priznati poraz", borznike pa skrbi, da se bodo nemiri razširili še v Savdsko Arabijo, ki je seveda precej pomembnejši igralec na naftnem trgu kot Libija. V sredo dopoldne so vodilne evropske borze izgubile še dodaten odstotek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje