Ponudbi Pekarne Blatnik in Žita za nakup delnic Mlinotesta se bosta iztekli 4. decembra. Foto: RTV SLO
Ponudbi Pekarne Blatnik in Žita za nakup delnic Mlinotesta se bosta iztekli 4. decembra. Foto: RTV SLO
Žito in Mlinotest sta lastniško že povezana. Foto: Žito

Žito je ponudbo za delnico dvignilo za 30 SIT: zdaj znaša 1.730 SIT. Pekarna Blatnik za delnico ponuja 1.695 SIT, kar je po mnenju Tomaža Blatnika zadnja cena, ki je za Pekarno Blatnik še ekonomsko upravičena.

Žito odpovedalo skupščino
zaradi odstopa pekarne Blatnik od namere za prevzem Žita, je Žito preklicalo za v torek napovedano skupščino, na kateri bi se morali izreči o ponudbi za prevzem Mlinotesta. Žito zato lahko neovirano nadaljuje postopek prevzema ajdovske družbe.

S prevzemom Mlinotesta namerava Žito doseči močne sinergijske učinke in tako povečati poslovanje obeh družb. S prevzemom bo Žito povečalo izkoriščenost obstoječih Mlinotestovih zmogljivosti, saj bodo v Ajdovščino preselili del prekovske proizvodnje.

Blatnik ni objavil prevzemne ponudbe za Žito
V Pekarni Blatnik se za objavo prevzema Žita niso odločili, ker so presodili, da so pravni postopki razdelitve podjetja preveč dolgotrajni, kar za trenutne potrebe po širitvi proizvodnje ni sprejemljivo. Žito bi tako lahko preklicalo za torek sklicano skupščino, ki mu jo je naložila Agencija za trg vrednostnih papirjev.

Kuhar: Podpora države brez prave logike
Agrarni ekonomist Aleš Kuhar iz biotehniške fakultete meni, da je Pekarna Blatnik dejansko že odstopila od namer za prevzem ajdovskega Mlinotesta in Žita, saj zaradi visokega deleža dolžniškega kapitala ne more financirati zviševanja prevzemne ponudbe za Mlinotest, za katerega se istočasno poteguje tudi Žito.

Kuhar je dodal, da so državni uradniki stali ob namerah, ki niso imele jasne in podjetniško prave utrdbe v kapitalu, prevzemni boj pa po njegovem mnenju ni koristil nikomur. Dodatno prevzemanje, zadolževanje in kupovanje lastnine Žita ali Mlinotesta je po Kuharjevem mnenju nesmiselno.