Z Istrabenzom je bilo sklenjenih 62 poslov, prvi pri 73 evrih, zadnji pri 79,75 evra. Foto: RTV SLO
Z Istrabenzom je bilo sklenjenih 62 poslov, prvi pri 73 evrih, zadnji pri 79,75 evra. Foto: RTV SLO
Borzni indeks
Potem ko so delniški indeksi dosegli večletne vrhove, ta teden na mednarodnih borzah ni več takšnega optimizma. Foto: EPA

Za Istrabenzove delnice, ki so bile ob 1,65 milijona evrov zaradi svežnjev najprometnejše, je bilo mogoče iztržiti celo 80 evrov, kar pomeni, da se je samo letos enotni tečaj teh delnic povzpel za 77 odstotkov! Cena Pivovarne Laško je dosegla 61,6 evra. V prvi kotaciji izstopa skoraj triodstotna rast Merkurja in pol manjši pribitek Luke in Intereurope, medtem ko so velikani Krka, Telekom in Petrol le malenkost dražji.

Gorenje redka negativna izjema
Gorenje iz Velenja je dan potem, ko je nadzorni svet potrdil dokapitalizacijo, zdrsnil za 0,36 odstotka in se tako pocenil drugič zapored. Vlagatelji zaskrbljeno spremljajo vedno višje stroške, ki jih ima to podjetje zaradi dražjih surovin. Na prostem trgu sta s petodstotno rastjo blestela Juteks in Infond holding, prebudil pa se je Helios in pridobil dva odstotka. Slovenski borzni indeks (8.448 točk) se je zvišal za 1,3 odstotka, indeks PIX (5.887 točk) pa za 0,7 odstotka. Je treba sploh dodati, da gre za novo rekordno vrednost?

Nekaj svežih skrbi za Wall Street
Dow Jones (12.919 točk), ki se je v petek zelo približal novemu mejniku, 13 tisoč točkam, je zadnji aprilski teden začel rahlo negativno. Vzrok za konec tridnevnega vzpona je bila dražja nafta in bojazni, da bo kriza na trgu hipotekarnih posojil prizadela širše gospodarstvo. General Motors (delnice so padle za več kot tri odstotke) namreč trdi, da se je to poznalo pri njegovi aprilski prodaji.

ABM Amro v nasprotju s teorijo
Tudi Evropa je v ponedeljek nekaj malega izgubila, čeprav sta odjeknili novici o velikih prevzemih: Barclays (delnice so izgubile 2,3 odstotka) kupuje nizozemsko banko ABN Amro, ki je v nasprotju s prakso, da ob prevzemu delnice prevzetega podjetja krepko narastejo, padle za 1,4 odstotka. Zanimiv je tudi prevzem ameriškega biotehnološkega podjetja MedImmune, ki ga je prevzel AstraZenece za dobrih 15 milijard dolarjev.

T. O.