![Uganete, kolikokrat se je v zadnjem mesecu znižal slovenski borzni indeks? Le štirikrat, pa še takrat zelo rahlo. V četrtek so bile za nov rekord indeksa SBI20 najzaslužnejše Telekomove delnice, ki imajo v indeksu tudi največjo utež. Foto: RTV SLO](https://img.rtvcdn.si/upload/Gospodarstvo/borza4.jpg)
![](https://img.rtvcdn.si/upload/Gospodarstvo/citi.jpg)
Telekomova uprava se je sestala s Siminnom in morda se obeta strateško partnerstvo. Ob 116 poslih v skupni vrednosti 1,92 milijona evrov je bila cena Telekoma na koncu celo 450 evrov. Ni kaj, zelo primerno za 17. maj, svetovni dan telekomunikacij. Drugi po prometu je bil Petrol, ki je nov rekord premaknil na 635 evrov. Občutno dražje so spet Savine, Merkurjeve (za štiri odstotke) in Mercatorjeve (za dva odstotka) delnice.
Cenejše papirje je treba iskati z lučjo
Prebuja se Krka, ki je pridobila odstotek, kar je največ v zadnjem mesecu. Dnevni vrh pri 887 evrih nakazuje, da so te delnice pripravljene, da po treh mesecih spet splezajo nad 900 evrov. Gorenje in Iskraavtoelektrika sta z enoodstotnim padcem enotnega tečaja osamljeni črni ovci. Na prostem trgu so blestele tri odstotka dražje delnice sklada NFD (porast do 2,36 evra) in Juteksa (133,6 EUR). Slovenski borzni indeks (9.194 točk) se je dan po preboju meje 9.000 zvišal za skoraj dva odstotka, podobno tudi indeks PIX (6.233 točk).
Zakaj bi prodajali delnice?
V pričakovanju novih združevanj velikih podjetij je newyorški Dow Jones (13.487) v sredo pridobil več kot sto točk in samo podaljšal niz rekordov. Za skoraj odstotek se je povzpel tudi tehnološki Nasdaq (2.547 točk). Vlagatelji kar ne upajo prodajati delnic, saj nikoli ne veš, če ne bo prav to podjetje že jutri tarča prevzema. Takšni namigi so pomagali največji ameriški banki Citigroup, katere delnice so pridobile štiri odstotke.
Prevzem, ki bi dal drugo največjo evropsko banko
Tudi v Evropi (v sredo nežen padec delniškega indeksa FTSEurofirst300, 1.581 točk) so bile v ospredju bančne delnice potem ko je francoska Credit Agricole s prihodki v prvem četrtletju razočarala nekatere analitike, italijanski Capitalia in UniCredit pa sta potrdili, da dogovarjata o združitvi, ki bi dala drugo največjo evropsko banko. Spet se je prebudil rudarski Rio Tinto. Zdaj se šušlja, da naj bi se zanj zanimal brazilski CVRD.
T. O.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje