Kot so pojasnili, je cena električne energije odvisna od dveh dejavnikov: cene za uporabo omrežja in cene za oskrbo z energijo. Na neto ceno se obračuna trošarina, nato pa še davek na dodano vrednost. Prva cena je v večji meri pod nadzorom regulatorja trga (Javna agencija RS za energijo), cena za oskrbo z energijo pa se odjemalcem določa prosto na trgu po principu ponudbe in povpraševanja. Medtem ko je država do 1. julija 2007 cene električne energije še nadzorovala, zdaj nanje ne more več vplivati, poudarjajo.
Na ministrstvu za gospodarstvo opozarjajo tudi, da obstajajo smernice povečevanja porabe električne energije na svetovnem trgu. Proizvodne zmogljivosti za zdaj za tem zaostajajo, na kar se trg odziva z zvišanjem cen. Zato so pričakovanja po znižanju cen električne energije iracionalna, je pa mogoče upočasniti zvišanje cen z gradnjo novih objektov.
V Slovenji cena nižja od EU-povprečja
"Neto cena električne energije v Sloveniji na segmentu gospodinjskega odjema (tipični gospodinjski odjemalec Dc s 3.500 kWh letne porabe) je po zadnjih razpoložljivih uradnih podatkih (vir: Eurostat) za januar 2007 za 25 % nižja od utežene povprečne cene v EU-ju. Tekom leta 2007 in v prvi polovici 2008 se je to zaostajanje nekoliko zmanjšalo, vendar je slovenska cena še vedno nižja od EU-povprečja," še opozarjajo.
Iz čigavega žepa denar za globe?
Na vprašanje, ali bo morebitna globa, ki jo bodo morala plačati elektropodjetja zaradi domnevno usklajenega delovanja, plačana iz proračuna oziroma davkoplačevalskega denarja, saj so omenjena podjetja v večinski državni lasti, na ministrstvu odgovarjajo, da odločitev urada za varstvo konkurence, ki niso dokončne in pravnomočne, ne komentirajo.
Privatizacija elektropodjetij se še ni začela
Na MMC-ju nas je zanimalo tudi, kako poteka umik države iz elektropodjetij. Kot so nam pojasnili, so vsa elektrodistribucijska podjetja (Elektro Ljubljana, Elektro Primorska, Elektro Gorenjska, Elektro Maribor in Elektro Celje) delniške družbe v večinski 79,5-odstotni lasti države. Na osnovi evropske direktive je bilo treba izvesti prestrukturiranje teh podjetij - ločitev tržne dejavnosti od dejavnosti sistemskega operaterja, kar je bilo izvedeno z ustanovitvijo družbe SODO d. o. o. Privatizacija teh družb pa se še ni začela, niti ni predvidena v zadnjem odloku o programu prodaje finančnega premoženja države za leti 2008 in 2009.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje