Cinkarna Celje maja 2013. Foto: BoBo/Srdjan Živulović
Cinkarna Celje maja 2013. Foto: BoBo/Srdjan Živulović

Poslovni izid iz poslovanja z odpisi (EBITDA) je dosegel 51,8 milijona evrov oz. 58 odstotkov več kot leto prej in 27 odstotkov dosežene prodaje, so sporočili iz družbe.

Dobiček iz poslovanja je lani nanesel 40 milijonov evrov in je bil za 77 odstotkov večji od tistega v letu 2020, krepko pa je bil večji tudi od načrtovanega. Na preseganje rezultata je vplivala dobra količinska prodaja in povečanje cen nosilnega proizvoda – pigmenta titanovega dioksida.

Cinkarna je lani z izvozom ustvarila pretežni del prihodkov – vrednost izvoza je znašala 175,1 milijona evrov, kar je 11 odstotkov več kot v 2020 –, povpraševanje pa je bilo ugodno na vseh trgih. Na trgu sicer trenutno primanjkuje titanovega oksida, kar se odraža v višjih cenah tega najpomembnejšega proizvoda celjske družbe, izhaja iz poročila o poslovanju v 2021, s katerim se je v torek seznanil nadzorni svet Cinkarne.

Kako se spoprijema s konkurenco iz Azije

Azijska konkurenca je prisotna, a po znatno višjih cenah kot v preteklih obdobjih. Višje prodajne cene azijskih dobaviteljev so v razmerah, kjer je ponudba zaostrena, ustvarile večje povpraševanje po izdelkih zahodnih multinacionalk in lokalnih proizvajalcev, je uprava družbe z Alešem Skokom zapisala v današnjem sporočilu za javnost.

Prodaja na trg EU-ja se je lani okrepila za devet odstotkov. Gonilo rasti na omenjenem trgu je okrepljeno povpraševanje po titanovem dioksidu in bakrovih fungicidih. Prodaja na trge nekdanje Jugoslavije se je povečala za 17 odstotkov, kar je povezano z večjo prodajo pigmenta in praškastih lakov. Prodaja na domačem trgu je bila za 19 odstotkov višja.

Visoko negotovost na strani evropskega energetskega trga pa v poslovno okolje vnaša trenutna geopolitična situacija, opozarja uprava celjske družbe. Višja raven cen energije v Evropi kot v Aziji in Severni Ameriki bi lahko močneje vplivala na konkurenčnost ponudbe evropskih proizvajalcev.

V družbi sicer poudarjajo, da je finančno poslovanje Cinkarne Celje tradicionalno konservativno, podjetje je finančno stabilno. Obseg denarnih sredstev je konec lanskega leta znašal 59,7 milijona evrov in je bil za 22 milijonov evrov večji kot ob koncu leta 2020.

Za naložbe, predvsem na področju proizvodnje titanovega dioksida, so v Cinkarni lani namenili 11,3 milijona evrov, kar predstavlja 79 odstotkov načrtovanih sredstev.