Z Mercatorjevimi delnicami je bilo sklenjenih 41 poslov, uvodni le pri 281 evrih, zadnji pa pri 308 evrih. Foto: RTV SLO
Z Mercatorjevimi delnicami je bilo sklenjenih 41 poslov, uvodni le pri 281 evrih, zadnji pa pri 308 evrih. Foto: RTV SLO
Delnice Amazona so poskočile do skoraj 57 dolarjev, kar je največ po februarju 2001. Foto: www.amazon.com

Prometa z Mercatorjem je bilo za 311 milijonov evrov. Mnogo bolj živahno so trgovali s Telekomom, Pivovarno Laško in Krko. Telekomove delnice, ki se z majem selijo v prvo kotacijo, so ob več kot treh milijonih evrov prometa (od tega dobra dva milijona v rednem trgovanju) poskočile do 410 evrov, Pivovarna Laško je po divji rasti zdrsnil do 62 EUR, medtem ko se Krka po polžje bliža meji 900 evrov.

PIX prvič več kot 6.000
Petrol je prvič prebil 600 evrov in na začetku dneva segel do 613 evrov, kar je pomenilo 4,3 odstotka višje od sredinega tečaja. Slovenski borzni indeks (8.725 točk se je zvišal za poldrugi odstotek. V prvi kotaciji so se pocenile le Lukine delnice, v borzni kotaciji pa omenimo enoodstotni zdrs Aerodroma, kar pa dan po krepki rasti ni posebna tragedija. Po rasti so na prostem trgu izstopale delnice Lesnine, Infond ida in KD holdinga. Indeks PIX se je zvišal za več kot odstotek in je prvič presegel 6.000 točk.

Padel nov mejnik: 13 tisoč točk
Delnice Alcoe in Amazona so v ZDA poskrbele za odlično sredo, v kateri je delniški indeks Dow Jones (13.089) prvič v svoji več kot stoletni zgodovini presegel mejo 13.000 točk. Alcoa se je podražila za pet odstotkov, saj največji svetovni proizvajalec aluminija razmišlja o odprodaji enote Reynolds Wrap, največja spletna knjigarna Amazon pa je navdušila z odličnimi poslovnimi rezultati, kar je delnice pognalo za 27 odstotkov kvišku in pomagalo indeksu Nasdaq do skoraj enoodstotnega pribitka.

Nova epizoda v prevzemu ABM Amra
Na evropskih borzah so za optimizem poskrbele predvsem bančne delnice, potem ko je skupina bank na čelu z Bank of Scotland za nakup nizozemske ABN Amro (delnice so pridobile 3,5 odstotka) ponudila 72 milijard evrov, da bi preprečila prevzem britanski banki Barclays. Francoski proizvajalec pnevmatik Michelin je objavil podatke o prodaji v prvem četrtletju, kar je povzročilo več kot petodstotni skok teh delnic. Za piko na i je poskrbel še odličen aprilski Ifo-indeks, ki kaže na optimistično razpoloženje nemških podjetij.

T. O.