V Spiritu so v ponedeljek sicer nekatere izmed izbranih podjetij na omenjenem javnem razpisu pozvali k razjasnitvi okoliščin, ki so jih v preteklih dneh razkrili nekateri mediji. "Te javni agenciji pred tem niso bile znane, lahko pa bi bistveno vplivale na izbor projektov za sofinanciranje," so zapisali v Spiritu.
Na podlagi na novo ugotovljenih dejstev je agencija sprejela odločitev o preklicu dveh sklepov o izboru zaradi neizpolnjevanja pogojev, in sicer podjetju VonPharma SI in Vital QI.
Ob tem so v Spiritu vnovič poudarili, da so v skladu z določili javnega razpisa pri prejemnikih skrbno preverili izpolnjevanje pogojev, nekatere tudi pri pristojnih institucijah, podatkov, ki izhajajo iz poročanja medijev, pa niso prejeli, prav tako niso bili razvidni iz vlog, ki sta jih oddali podjetji.
Rok Capl bo ministru Matjažu Hanu podal predlog za svoj odstop z mesta direktorja agencije. Prepričan pa je, da bodo izsledki revizije pokazali, da je agencija ravnala skladno z določili razpisa in razpisne dokumentacije, so navedli v Spiritu.
Notranja revizija razpisa
Minister Han je prejšnji teden odredil notranjo revizijo javnega razpisa, izsledke revizijskega poročila pa pričakuje do konca marca. Za gospodarsko prestrukturiranje savinjsko-šaleške regije je sicer Spirit prek omenjenega razpisa odobril 52,5 milijona evrov.
Na delu je tudi policija. V povezavi z nedavnimi medijskimi objavami preverja, ali so podani razlogi za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti, je poročal portal Slovenija.
Evropska komisija medtem dogajanja v povezavi z razpisom, gre namreč za evropski denar, po navedbah Forbsa Slovenija uradno ne komentira. Neuradno pa je od virov blizu Evropski komisiji slišati, da v Bruslju za zdaj pozorno spremljajo dogajanje.
Spirit na javnem razpisu dodelil po več milijonov evrov
Mediji so v preteklih dneh poročali, da naj bi podjetji VonPharma in Vital QI neupravičeno pridobili sredstva za prijavljene projekte. Vsakemu je Spirit na javnem razpisu dodelil po več milijonov evrov.
Tako je VonPharmi, ki je v lasti Tadeja Von Horvatha, agencija dodelila deset milijonov evrov za vzpostavitev tehnoloških linij za proizvodnjo krem, mazil in praškastih oblik zdravil, čeprav je imela po dostopnih podatkih družba leta 2023 le štiri zaposlene in 1,3 milijona evrov prihodkov.
Farmacevtsko podjetje Vital QI, prav tako v lasti Von Horvatha, pa naj bi prejelo 9,73 milijona evrov za vzpostavitev tehnoloških linij za proizvodnjo tablet, čeprav se s farmacijo ukvarja šele od lanske pomladi, pred dvema letoma pa je imelo zaposlenega le enega človeka in 24.000 evrov prihodkov.
Med prejemniki subvencij je medtem po pisanju Financ tudi podjetje Bona J v lasti nečakinje Sandija Češka, vidnega člana SD-ja in lastnika propadlega Studia Moderna. Češko, ki zdaj posluje prek podjetja Dormeo Home, je za Finance povedal, da bo podjetje nečakinje v okviru subvencioniranega projekta med drugim od podjetja v njegovi lasti odkupilo tehnologijo za izdelavo vzmetnic. Od katerega podjetja in za koliko, ni znano.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje