Plinsko polje Štokman je največje posamično nahajališče zemeljskega plina na svetu. Foto: EPA
Plinsko polje Štokman je največje posamično nahajališče zemeljskega plina na svetu. Foto: EPA
Total v Gazpromu

Total bo 25-odstotni lastnik družbe, ki bo skrbela za razvoj in načrtovanje v prvi fazi projekta, Gazprom pa ni izključil, da bo morda kasneje k projektu povabil še kakšnega partnerja. Ker je Gazprom obdržal vsaj 51-odstotni delež družbe, ki razvija polje, bi lahko morebitni tretji partner dobil 24 odstotkov. Total bo v prvi fazi projekta, ki naj bi stal 15 milijard dolarjev, prispeval štiri do pet milijard dolarjev.

Dobava naj bi stekla leta 2013
Plinsko polje Štokman naj bi vsebovalo 3.700 milijard kubičnih metrov plina, kar je dovolj za oskrbo ZDA za šest let. Dobave iz polja Štokman naj bi se predvidoma začele leta 2013, letna proizvodnja pa naj bi v prvi stopnji znašala 23,7 milijarde kubičnih metrov plina.

Številne zainteresirane miltinacionalke
Gazprom je oktobra leta 2006 najavil, da se bo v projekt razvoja polja podal sam, a je že decembra sporočil, da so tuji partnerji pri projektu dobrodošli. Za sedelovanje so se med drugim potegovale energetske multinacionalke, kot so ameriška Chevron in ConocoPhilips ter norveška Statoil in Hydro. Vendar se je Gazprom po lastnih besedah odločil za Total, ker je podal najboljšo ponudbo.

Total v Gazpromu