![Slovenska gospodarska zbornica je po besedah njenega predsednika ena najuspešnejših v Evropi. Foto: RTV SLO](https://img.rtvcdn.si/upload/Gospodarstvo/gzs5.jpg)
![Jožko Čuk](https://img.rtvcdn.si/upload/Slovenija/jozko_cuk.jpg)
Gradivo bodo do sredine julija obravnavali na posameznih območnih zbornicah in združenjih. Oktobra bo gradivo skupaj z dopolnitvami obravnaval upravni odbor zbornice, novembra pa bo gradivo sprejela tudi skupščina.
Novembra se bo iztekel tudi moratorij na izstop iz članstva zbornice. Predsednik GZS-ja Jožko Čuk je predstavil dva predloga financiranja zbornice, ne more pa napovedati, kateri bo izbran. Prvi od predlogov predvideva temeljno članarino, drugi pa članstvo v enem panožnem združenju in eni območni zbornici. Član bi v drugem primeru plačeval članarino na podlagi razvrstitve v obračunski razred.
S članarinami le še 30 odstotkov prihodkov
Članarine zbornici prinesejo 78 odstotkov prihodkov, po preoblikovanju pa bodo prinesle le 30 odstotkov prihodkov zbornice, drugo pa naj bi s prostovoljnim članstvom priteklo s storitvami. Ta model po Čukovih besedah omogoča več besede v skupščini tistim, ki več plačujejo.
Naloga vodstva GZS-ja je proučiti razpoloženje med člani zbornice, saj želijo pred uvedbo novega načina financiranja preveriti razpoloženje v podjetjih.
Mala podjetja bodo zapostavljena
Ob tem predsednica združenja malih podjetij Marta Turk opozarja predvsem na položaj malih podjetij, ki bodo v novi ureditvi nekoliko zapostavljena. Kolektivno članstvo, za katerega se je zavzela Turkova, bi malim podjetjem prineslo enakopravnost z velikimi podjetji.
Čuk je pojasnil še, da mala podjetja ne bodo več upravičena do brezplačnih storitev, kot je bilo to v preteklosti, razen če bo država GZS-ju dala koncesijo za upravljanje takšnih storitev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje