Foto: BoBo
Foto: BoBo
Kaj se je dogajalo v Heliosu?

"Očitno je namreč, da so ena ali več oseb slovenskim medijem izročile obsežno dokumentacijo, last Heliosa, ki vsebuje poslovno občutljive notranje informacije," pojasnjujejo v Heliosu in dodajajo, da je bil s tem še dodatno prizadet poslovni ugled družbe, saj so bili podatki iz omenjenih dokumentov že zlorabljeni.

"Posamezni izvzeti stavki in deli vsebine teh dokumentov so bili dne 9. julija izven ustreznega konteksta ter na neresničen način predstavljeni v prispevku v oddaji Dnevnik na nacionalni televiziji," piše v sporočilu za javnost predsednika uprave Aleša Klavžarja. V oddaji predstavljena dokumentacija "nikakor ne utemeljuje napačnih zaključkov, podanih v omenjeni oddaji, takšno neresnično poročanje pa lahko vodi le v ustvarjanje neutemeljenih sumov in špekulacij, ki močno škodujejo poslovnemu ugledu Heliosa", opozarja Klavžar.

Zaupna dokumentacija vidna tudi konkurenci
Z javno objavo omenjene dokumentacije so poslovne informacije zaupne narave postale dostopne tudi konkurentom družbe Helios, kar bo družbi lahko povzročilo znatno premoženjsko škodo. S tem bodo posledično lahko oškodovani tako delničarji družbe kot tudi njeni zaposleni, menijo v družbi in dodajajo, da so za zdaj še neznane "nepooblaščene osebe z nezakonito odtujitvijo in posredovanjem poslovnih skrivnosti tretjim nepooblaščenim osebam kršile zakonske določbe o varovanju poslovnih skrivnosti, etične standarde družbe ter ravnale očitno zlonamerno", saj posredovanje občutljivih informacij javnosti in konkurenci predstavlja resno grožnjo za stabilnost ter bodoče delovanje družbe, so zapisali.

"Odgovorno vodstvo je dolžno uporabiti vsa razpoložljiva pravna sredstva, da prepreči nadaljnje nezakonito razkrivanje poslovnih skrivnosti družbe, prepreči tovrstne zlonamerne aktivnosti in nastanek morebitne dodatne škode," še končujejo v Heliosu.

Helios je prek odvetnika Luke Fabianija že v četrtek sporočil, da je bila glavnim slovenskim medijem posredovana obsežna dokumentacija v povezavi s postopkom prevzema Heliosa, ki ga je izvedel avstrijski holding Ring International. Opozorili so, da gre za poslovno skrivnost.

Neustrezna prodaja in izčrpavanje ali zgolj poplačilo delničarjev?
Dnevnik Televizije Slovenija je v sredo poročal, da so prejeli dokumentacijo, ki kaže, da je privatizacija domžalskega Heliosa potekala neustrezno (prispevek si lahko gledate na desni). Helios naj bi Ringu International med drugim dajal posojila že pred prevzemom. Dokumenti naj bi dokazovali, da je Helios aprila in maja Ringu dal 13 milijonov evrov posojila, v domžalski družbi pa poudarjajo, da je šel denar za izplačilo manjšinskih delničarjev v Heliosovih družbah v Srbiji in na Hrvaškem.

Obremenjujoči dokumenti naj bi sicer kazali tudi, da je Ring International na upravljanje Heliosa skušal vplivati še pred uradnim prevzemom, že od avgusta lani. Zdajšnje vodstvo to zanika in zagotavlja, da se Heliosa ne izčrpava.

Kaj se je dogajalo v Heliosu?