Država, ki je prejela pomoč IMF-ja in nordijskih partneric, naj bi v kratkem izdala evrsko obveznico, ni pa še jasno, kdaj natančno se bo to zgodilo in kolikšno vsoto želi zbrati.
"Optimistični smo, da bo za islandske državne obveznice obstajalo povpraševanje, saj v zadnjem času prihaja do pozitivnih premikov v islandskem gospodarstvu," je povedal vodja oddelka za zakladništvo na islandskem finančnem ministrstvu Ingvar Ragnarsson. Islandija bo po njegovih besedah prvič po letu 2006 vlagateljem ponudila obveznice, denominirane v evrih. Leta 2006 je država s petletnimi obveznicami zbrala milijardo evrov, obveznice pa zapadejo decembra letos.
Ragnarsson ni mogel povedati, kdaj naj bi izdali obveznice in koliko želi Islandija na finančnih trgih zbrati. "Glede tega še ni padla nobena odločitev," je pojasnil in pri tem zagotovil, da država ni pod nikakršnim pritiskom, saj ji trenutni likvidnostni položaj omogoča, da odplača dolg, ki zapade letos.
Tudi Ragnarssonov šef, islandski finančni minister Steingrimur Sigfusson ni želel podati natančnejših podatkov o izdaji evrskih obveznic, zatrdil pa je, da je povratek na finančne trge že dlje časa v pripravi, Islandija pa je vedno govorila, da se bo za to znova odločila ob primernem trenutku.
Sesutje epskih razsežnosti
Islandska gospodarska in dolžniška kriza je bila povezana s propadom nekoč cvetočega islandskega finančnega sektorja. Ta se je sesul oktobra 2008, ko so zaradi pretiranega izposojanja in tveganih naložb propadle večje islandske banke. Njihove obveznosti so v določenem trenutku dosegale kar 11-kratno vrednost celotnega islandskega bruto domačega proizvoda, finančna kriza pa je državo, ki se je prav zaradi finančnih poslov skokovito razvila, pahnila v globoko recesijo, iz katere se je izvila šele v tretjem četrtletju lanskega leta.
Zaradi propada finančnega sektorja in gospodarske krize se je država kljub dvomu islandske javnosti odločila za pogajanja za članstvo v EU-ju, pred bankrotom pa jo je rešila finančna pomoč Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in nordijskih partneric Danske, Švedske, Finske in Norveške v skupni vrednosti 4,6 milijarde evrov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje