Oskrbo s pitno vodo in čiščenje odpadne vode bo odslej v štirih prleških občinah opravljala Prleška komunala, v štajerskih pa Javno podjetje Komunala Radgona.
Oskrbo s pitno vodo in odvajanje ter čiščenje odpadnih voda na območju občin Ljutomer, Veržej, Križevci in Razkrižje je prevzelo novoustanovljeno podjetje Prleška komunala iz Ljutomera. Na območju občin Apače, Gornja Radgona, Radenci in Sveti Jurij ob Ščavnici pa bo za te storitve odslej skrbelo Javno podjetje Komunala Radgona iz Gornje Radgone, ki je te storitve za nekatere občine delalo že prej in zdaj le geografsko razširja območje dela.
Stečajni upravitelj JP Prlekija, ki je v stečajnem postopku od maja, je pojasnil, da je današnji datum zadnji, ko podjetje še lahko posluje brez sodne odločbe o nadaljevanju poslovanja. Izteka se namreč šestmesečni rok za odločitev o nadaljevanju ali zaključku delovanja podjetja v stečaju.
"Zadnji mesec ali dva je jasno, da po 7. novembru ne bodo izpolnjeni pogoji za nadaljnje delo JP Prlekije in to je bilo vsem občinam tudi pravočasno in jasno sporočeno," je dejal Soklič in dodal, da so ključe objektov, vključno z vodarnami, prečrpališči, čistilnimi napravami in cevovodi, ki so bili predmet upravljanja Prlekije, predali novima podjetjema, ki prevzemata naloge na terenu.
Soklič je za STA pojasnil še, da je trenutno v podjetju v stečaju zaposlenih 20 ljudi, ki bodo zdaj, ob koncu rednega dela poslovanja večinoma dobili odpovedi. Del teh naj bi se pozneje prezaposlil v Prleško komunalo, vendar dokončni dogovor o tem z novim podjetjem ni bil sklenjen.
JP Prlekiji so po Sokličevih besedah ostali še neporavnani dolgovi v vrednosti približno 2,5 milijona evrov, kar bodo skušali poravnati z unovčenjem premoženja podjetja. "Glavno premoženje je stavba, potem imamo zalogo materiala, ki smo ga morali imeti zato, da smo lahko sploh obratovali, pa seveda opremo, stroje, vozila in orodje," je povedal Soklič in ocenil, da bo višina iztržka od unovčitve omenjenega premoženja odvisna od tržnih razmer.
Prleška komunala bo poslovala v Ljutomeru v Prešernovi ulici, kjer je sedež podjetja. Direktor Boris Filipič je za STA povedal, da ima podjetje, ki je začelo delovati julija letos, 15 ljudi, od tega devet tehničnih delavcev, ki so prej delali za JP Prlekija. "90 odstotkov vseh zaposlenih smo prevzeli iz JP Prlekije in zaposleni ne bodo občutili nobene razlike, v bistvu so šli le na drugo podjetje. Vse preostalo za njih, delo in odgovornost ter njihove dejavnosti, pa ostanejo enaki," je povedal Filipič in zagotovil, da bo podjetje zagotovilo nemoteno nadaljevanje oskrbe s pitno vodo in čiščenje odpadnih voda.
Po besedah Filipiča Prleška komunala načrtuje širitev poslovanja, saj želi pokrivati vse potrebne sektorje. Za računovodstvo in pravne storitve imajo namreč trenutno najete zunanje izvajalce, ki jih pa nameravajo prenesti v podjetje. Zato bodo v prihodnjih mesecih objavili razpise za nova delovna mesta, je še povedal Filipič.
Javno podjetje Komunala Radgona bo poleg dozdajšnjih nalog v občini Gornja Radgona prevzelo tudi infrastrukturo in naloge na širšem območju, vključno z občinami Apače, Radenci in Sveti Jurij ob Ščavnici, je za STA potrdil direktor Boštjan Vaupotič, ki je dodal, da so se v zadnjih štirih mesecih intenzivno pripravljali na prevzem upravljanja voda v omenjenih občinah. Povedal je, da so se tudi kadrovsko okrepili in zaposlili tri nove sodelavce, od tega dva vzdrževalca in delovodjo skupine voda. Okrepili so se tudi informacijsko in kupili nova vozila.
Vaupotič je poudaril še, da ima Komunala Radgona izkušnje upravljanja voda, saj so v preteklosti opravljali to dejavnost na celotnem območju Gornje Radgone. Nekoč, preden je JP Prlekija sploh obstajala, pa tudi širše. "Imamo tudi vse katastrske zapise, torej vpogled v stanje infrastrukture, kar je zelo pomembno," je poudaril Vaupotič in dodal, da so vzpostavili tudi poseben sistem, imenovan Scada. Gre za sistem za oddaljen nadzor nad upravljanjem vodovodnega in kanalizacijskega omrežja, kar kaže, da so na novo delo dobro pripravljeni, je sklenil Vaupotič.
S prenosom gospodarske javne infrastrukture na novi podjetji se obratovanje JP Prlekija končuje. Stečajni postopek podjetja pa bo potekal še nekaj mesecev, dokler ne bodo končani postopki preizkusa terjatev in drugih pravnih vprašanj, je sklenil Soklič.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje