Guverner in finančni minister sta v oddaji Odmevi pojasnjevala vladno odločitev, da z dodelitvijo garancije omogoči nadzorovano likvidacijo obeh omenjenih bank, ki sta sicer znani predvsem iz zgodb o menedžerskih odkupih.
Nadzorovano prenehanje delovanja bank bo omogočilo poplačilo vseh vlog varčevalcev. Če tega ne bi storili, bi lahko sledil stečaj bank, kar pomeni, da bi lahko varčevalci dobili le zajamčene vloge do višine 100 tisoč evrov, je pojasnil Jazbec. "Ta sredstva so za zdaj še v obliki garancije, pomeni pa, da če bo v tem procesu nadzorovane likvidacije banke prišlo do potrebe po kapitalu, ga bomo mi zagotavljali," je pojasnil in na vprašanje voditelja Odmevov Igorja E. Berganta odgovoril, da Slovenija "ta denar ima".
Na vprašanje, kdaj bi se lahko pojavila potreba po uporabi sredstev iz garancije in kolikšen del bodo plačali slovenski davkoplačevalci, je Čufer odgovoril, da gre za proces, ki traja okoli tri leta, in da bo del sredstev najverjetneje porabljen že letos. Dodal je, da bodo stroške v prvem koraku krili delničarji in imetniki podrejenih inštrumentov, preostanek stroška, "če ga še kaj ostane", pa država.
Čufer je zanikal, da danes potrjena garancija Factor banki in Probanki pomeni povišanje štirimilijardnega zneska, ki se ga najpogosteje omenja kot tisti, ki bo potreben za sanacijo bančnega sistema. Dejal je, da je ta znesek "napačno uporabljen", saj ne pomeni stroška porabe, ampak znesek, ki ga "lahko porabi slaba banka pri prenosu terjatev". "Predvidevamo, da bomo porabili okoli milijardo dvesto milijonov evrov za reševanje bank," je dejal Čufer. Prvi prenosi terjatev na slabo banko naj bi se, kot je znano, začeli oktobra.
Čufer je odgovarjal tudi na vprašanje o trenutnem stanju finančnega sistema. Kot že večkrat prej je tudi tokrat dejal, da je treba javne finance čim prej konsolidirati in prilagoditi "naš način življenja prihodkom, ki jih lahko pridobimo iz davkov". O konkretnih posegih v javni sektor ni govoril, dejal pa je, da bodo rešitve pripravljene do konca septembra.
Na podobno vprašanje o "kritičnosti" stanja bančnega sistema pa je guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec odgovoril: "To je tako kritično, da smo danes ukrepali, in mislimo, da smo s tem ukrepom zamejili in omejili vpliv slabih bank na preostanek bančnega sistema v Sloveniji."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje