Države v razvoju z velikim povpraševanjem pritiskajo na dobavitelje pšenice. Foto: EPA
Države v razvoju z velikim povpraševanjem pritiskajo na dobavitelje pšenice. Foto: EPA

Zaradi visokih cen pšenice, od začetka leta so se podvojile, se porajajo skrbi, da bi lahko svetovno povpraševanje povzročilo pomanjkanje žita v ZDA v prihodnjem letu, kar bi še dvignilo cene hrane na svetovnem trgu.

Ameriški izvozniki pšenice so namreč prodali že več kot 90 odstotkov za letni izvoz namenjene pšenice, čeprav se tržno leto konča šele junija 2008. Glavni razlog za to je slaba letina pšenice v številnih državah po vsem svetu, ki je bila posledica slabih vremenskih razmer. Kupci na svetovnem trgu so zaradi tega pograbili razpoložljive količine, četudi po zelo visokih cenah.

Dvig cen ja, a ne takoj
Strokovnjaki ocenjujejo, da se rekordne cene pšenice ne bodo takoj odrazile v povišanju cen v trgovinah, deloma zaradi tega, ker imajo največji živilskopredelovalni koncerni sklenjene dolgoročne dobavne pogodbe ravno z namenom, da se se zaščitijo pred nihanjem cen. A se bodo, kot meni stroka, cene surovin slej ko prej zvišale. K dvigu cen naj bi pripomogli tudi drugi dejavniki, proizvodnja biogoriv je podražila cene koruze in soje, skupaj z naftnimi derivati pa so se podražila tudi rastlinska olja. Večje povpraševenje, predvsem držav v razvoju s Kitajsko in Indijo, je prav tako pritisnilo na dobavo.

Porast cen bi lahko vplival tudi na slovenski trg, kjer so se cene kruha, jajc, mleka, mesa in drugih živil jeseni močno dvignile.

K. T.