Potem ko je prvak SNS-a Zmago Jelinčič vlado pozval, da naj sprejme uredbo, s katero bi državne ustanove zavezala, da bi uniforme (za vojsko, policijo, javne zavode, javna podjetja, mestna redarstva ...) naročale le pri slovenskih tekstilnih podjetjih, je vlada namreč ugotovila, da to ne bi bilo v skladu z evropskim pravnim redom prostega pretoka blaga in storitev, pomenilo pa bi tudi kršitev zakona o javnem naročanju.
Mors z Muro sklenil milijonski posel
Ob tem pa vendarle velja pregledati, katera podjetja zdaj opremljajo posamezne segmente uniformiranih uslužbencev v slovenski vojski in policiji. Kot so poslancu Jelinčiču odgovorili predstavniki vlade, z Muro, denimo, sodeluje ministrstvo za obrambo.
PREBERITE VEČ:
Predlog mnenja vlade o pisni poslanski pobudi Zmaga Jelinčiča v zvezi s predlogom reševanja slovenske tekstilne industrije
Mors je namreč leta 2008 na podlagi javnega naročila z Muro sklenil pogodbo o dobavi kompletov in posameznih artiklov službenih, slovesnih in gardnih uniform za Slovensko vojsko. Mura naj bi po pogodbi, vredni več kot štiri milijone evrov, z Morsom sodelovala vsaj do konca leta 2010, dobavo pa bi lahko nato podaljšala še za leto dni. V letu 2008 je bilo realiziranih 4.400 evrov, letos do konca julija pa 750.000 evrov. Poleg tega ima Mors do konca leta za sodelovanje z Muro predvidenih še 200.000 evrov, vendar obstaja možnost, da pogodba v letošnjem in naslednjem letu ne bo realizirana, opozarjajo v vladi.
Vlada: Mura zamuja, problem tudi nekakovost dobave
Pri tem navajajo težave z Muro, vezane na zamude in nekompletne ter nekakovoste dobave podjetja. Zaradi zamud je država Muri že izstavila pogodbeno kazen za 15.500 evrov. "Prav tako se Mura ne drži dogovorjenih določil pogodbe glede izvajanja meritev pripadnikov Slovenske vojske in reševanja reklamacij," kritično dodajajo v vladi.
Mura pa vendarle ni edina, ki skrbi za uniforme v okviru Morsa. Od šest do deset proizvajalcev tako "oblači" gasilce in civilno zaščito. Kateri so ti proizvajalci oz. od kod izhajajo, vlada ne navaja, očitno pa med njimi ni, denimo, Mure. Zakaj ne? "Glede na to, da je opremljanje gasilske službe v pristojnosti gasilske organizacije same oziroma javnih zavodov, opremljanje Civilne zaščite pa zlasti v pristojnosti občin, tudi zanje ni mogoče predpisovati, katere dobavitelje morajo izbrati," pojasnjujejo v vladi.
Za MNZ dobavljajo tudi Labod, Alpina, Prevent
Z odprtim postopkom se na lov za izdelavo in dobavo policijskih uniform podajajo tudi na ministrstvu za notranje zadeve. Med 21 dobavitelji, s katerimi je sodelovalo med letoma 2007 in 2008, so, na primer, Alpina Žiri, Labod Novo mesto, Prevent Mislinja ipd. MNZ naročila manjše vrednosti objavlja na lastnih spletnih straneh, če ponudb ni dovolj, pa k njihovi oddaji poziva Labod, Kroj, Iko Ajdovščina, Alpino, Muro ipd.
Tudi carinike, ki sodijo v okvir ministrstva za finance, s službeno uniformo opremljajo predvsem slovenski proizvajalci. "Večji ponudniki so: Uni&Forma, d. o. o., Mirkom, d. o. o., Alpina, d. d., Kroj, d. d., Labod, d. d., in drugi. Uni & Forma, d. o. o., dobavlja bunde, od katerih je 20 odstotkov narejenih v Bosni in Hercegovini, ostalo v Sloveniji. Mircom, d. o. o., izdeluje spomladansko-jesenske čevlje, od tega jih 70 odstotkov proizvede na Češkem, ostalo v Sloveniji. Vsi ostali dobavitelji so slovenski proizvajalci," je mogoče prebrati v odgovoru vlade Jelinčiču.
Vlada ne želi omejevati konkurence
Podobna je slika na ministrstvu za promet, ki v svojih organih zaposluje uniformirane uslužbence Uprave RS za pomorstvo; Darsa in Slovenskih železnic. Prvim sta uniforme v zadnjih dveh letih dobavljala Kroj in Labod konfekcija; Mura pa naj se kljub pozivu oddaji ponudb ne bi odzivala. Darsovce oblači ASTEKO, zaposlene na SŽ-ju pa Kroj.
Vlada je v odgovoru Jelinčiču poudarila še, da bi z uredbo, kakršno je predlagal, kršila načela enakopravnosti, nediskriminacije, vzajemnega priznavanja, sorazmernosti in transparentnosti, na podlagi katerih so bili sprejeti vsi postopki za dodeljevanje omenjenih naročil, da bi jamčili konkurenco na področju javnega naročanja. Poleg tega ministstvo za gospodarstvo lahko, denimo, Muri, pomaga le v okviru pristojnosti in veljavne zakonodaje, (zakon o pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb v težavah; uredba o državnih pomočeh), "a Mura ne izpolnjuje pogojev za prejem kakršnih koli državnih pomoči, ker to lahko prejme le enkrat v desetih letih. Mura, d. d., je državno pomoč izkoristila leta 2003".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje