Da bi peti blok lahko obratoval, bi morali namreč vanj vložiti od 15 do 20 milijonov evrov, kar po rezultatih analiz nikakor ni upravičeno. "Kot dober gospodar zato vanj ne moremo vložiti sredstev," je direktor Termoelektrarne Šoštanj (Teš) Arman Koritnik pojasnil preiskovalni komisiji DZ-ja za ugotavljanje politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij pri investiciji v Teš 6.
Ko je 1. decembra stopil na čelo podjetja, je bila po njegovih besedah že sprejeta odločitev, da se zaradi nerentabilnosti naložba ne izpelje, a je bila s podjetjem Kolektor Etra prek javnih naročil že sklenjena pogodba za dobavo transformatorja. S podjetjem se zdaj dogovarja o sporazumni razvezi pogodbe, saj bo to za Teš v vsakem primeru ceneje, kot da dobijo transformator, ki ga ne morejo uporabljati, prodati pa tudi ne, saj je prilagojen slovenskim zahtevam, je še dejal Koritnik.
Situacija bi se morebiti lahko čez nekaj let obrnila, a v to ne gre verjeti, saj za naslednjih pet let na trgu elektrike ni videti izboljšav, je dodal.
Zagonska para za blok 6
Vprašanje petega bloka je pomembno tudi zato, ker bi lahko iz njega dobavljali zagonsko paro za šesti blok, saj četrti, če Evropska investicijska banka ne odstopi od pogodbenih zahtev, s 1. januarjem prihodnje leto ne bo smel več obratovati. Po Koritnikovih besedah je vsakršna skrb odveč, saj bodo do novembra dokončali investicijo v plinske turbine, s katerimi bodo poskrbeli za nadaljevanje obratovanja spornega bloka.
170 delavcev preveč in reorganizacija
Zaradi nedelovanja petega bloka je v Tešu več kot 170 presežnih delavcev, zaradi česar se je precej govorilo o stavki, a so se v podjetju dogovorili glede reorganizacije podjetja. Po Koritnikovih besedah bi po trenutnih načrtih Teš prekinil pogodbe s podizvajalci, njihovo delo pa bi prevzeli presežni zaposleni v Tešu. Velik del zaposlenih bi tako obdržali, nekaj zaposlenih pa je tudi pred upokojitvijo, tako da bi situacijo lahko reševali tudi z "mehkimi" ukrepi, je dodal.
Stavka?
Koritnik je prepričan, da je "stavka, ki se napoveduje, bolj generalno usmerjena zoper državo, zoper Slovenski državni holding". Treba bo razjasniti, kaj se bo z energetiko v Sloveniji počelo v prihodnosti, je še izpostavil in dodal, da verjame, da se jim bo v primeru stavke uspelo dogovoriti, da bo proizvodnja elektrike v Tešu tekla naprej, saj bo sicer zanje nastala "katastrofa".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje