Fotografija je simbolična. Foto: BoBo
Fotografija je simbolična. Foto: BoBo

Pri petem popisu osnovne košarice 15 osnovnih živil se je njena vrednost znižala za skoraj tri odstotke (0,91 evra) v primerjavi s prejšnjim popisom 18. julija, ko je povprečna vrednost znašala 31,19 evra, sporoča ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Razlika med maksimalno in minimalno vrednostjo najcenejše košarice se je tokrat znižala in znaša zgolj 0,8 evra. Maksimalna vrednost najcenejše košarice je 30,68 evra, medtem ko je minimalna vrednost 29,88 evra.

Najcenejša osnovna košarica 15 osnovnih skupin živil je bila pri tokratnem popisu na voljo pri trgovcu Mercator, sledijo trgovci Lidl, Hofer in Spar, med katerimi je razlika manj kot 0,20 evra. Tem sledita trgovca Eurospin in Tuš, ki sta od najugodnejšega dražja za manj kot 0,80 evra.

Kje so se cene znižale

V obdobju od zadnjega popisa prvega sklopa 27. marca letos do petega popisa drugega sklopa 31. julija se je po navedbah ministrstva povprečna cena znižala v 11 kategorijah, v dveh zvišala, ena kategorija pa je ostala nespremenjena. Največje znižanje so ugotovili v kategoriji jogurtov (za 21,47 odstotka), sledijo sončnično olje (za 19,70 odstotka), goveje meso (za 14,31 odstotka), svinjsko meso (za 11,53 odstotka), jabolka (za 5,71 odstotka), v preostalih kategorijah pa je bilo znižanje manj kot petodstotno. Povprečne cene pa so se zvišale zgolj v dveh kategorijah, v obeh za manj kot 2,5 odstotka.

Pri četrtem popisu razširjene košarice 28 osnovnih skupin živil pa se je povprečna vrednost najcenejših nakupnih košaric pri vseh trgovcih v primerjavi z zadnjim popisom 18. julija znižala za skoraj dva odstotka (0,95 evra). Znižala se je tudi najnižja vrednost najcenejše razširjene košarice, ki tokrat znaša 48,02 evra.

Stanje pri razširjeni košarici živil

Najcenejša razširjena košarica 28 osnovnih skupin živil je tokrat na voljo pri trgovcu Mercator, sledi košarica pri trgovcu Hofer, med katerima je razlika zgolj 0,10 evra. Košarici pri trgovcih Lidl in Eurospin sta za manj kot evro dražji od najugodnejše. Kot so pojasnili na ministrstvu, se je razlika med minimalno in maksimalno vrednostjo najcenejše košarice tokrat znova zmanjšala in znaša zgolj 2,68 evra, kar nakazuje na prilagajanje in približevanje cen najcenejših izdelkov v posameznih kategorijah med trgovci.

V zadnjih dveh tednih na ministrstvu zaznavajo tudi opazno znižanje cen v 18 kategorijah od skupno 28 spremljanih. Po njihovih navedbah se je v sedmih kategorijah povprečna cena zvišala, v kategoriji trajnega polnomastnega mleka, svežega polnomastnega mleka in jajc pa je povprečna cena ostala nespremenjena.

Razširjeno košarico 28 osnovnih skupin živil sestavljajo pršut, piščančje hrenovke, kuhan pršut, panceta ali sušena slanina, piščančje meso, goveje meso, sir Gauda (poltrdi polnomastni sir), mocarela, sveže mleko, trajno polnomastno mleko, trajno pol posneto mleko, kisla smetana, jogurt, jajca, bel kruh, polbel kruh, bageta, kajzerica, žemlja, krompir, jabolka, korenje, banane, čebula, limone, sončnično olje, oljčno olje in maslo.

V obdobju od prvega uradnega popisa razširjene košarice 28 skupin živil 22. junija in zadnjim 31. julija se je povprečna cena znižala v kar 20 kategorijah, najbolj v kategoriji krompir (za 35,06 odstotka), sledijo kategorije panceta ali sušena slanina (za 20,41 odstotka), bageta (za 17,09 odstotka), oljčno olje (za 16,09 odstotka), čebula (za 15,66 odstotka), jogurt (za 14,29 odstotka) ter banane (za 12,68 odstotka). V ostalih kategorijah pa so se povprečne cene znižale za manj kot deset odstotkov. Najbolj so se zvišale povprečne cene v kategoriji piščančjih hrenovk (za 4,87 odstotka) in mocarele (za 4,64 odstotka), v ostalih kategorijah pa je zvišanje povprečnih cen manj kot štiriodstotno.

Kaj želi država doseči s popisovanjem

Prvi sklop popisa cen košaric se je začel septembra lani, junija letos pa se je začel drugi sklop. Glavni cilj projekta je zagotavljanje transparentnosti ponudbe in cen osnovnih živil, zato postopek izvedbe popisa ostaja nespremenjen in se izvede nenapovedano ter brez točne najave popisovalcev. Trgovci so o izvedbi popisa obveščeni pol ure pred prihodom popisovalca v trgovino. Popisi se tudi v drugem sklopu izvajajo vsakih 14 dni.