Božičnica se ob koncu leta izplača vsem zaposlenim, če je bila družba poslovno uspešna in se zato odloči za nagrajevanje. Pri tem ne gre za nagrado posameznemu delavcu, ki bi bila sorazmerna njegovemu dejanskemu prispevku k poslovni uspešnosti družbe. Na nujnost razlikovanja med božičnico, ki je nagrada iz naslova poslovne uspešnosti podjetja, in nagrado za individualno uspešnost posameznega zaposlenega je opozoril tudi zagovornik načela enakosti Miha Lobnik.
Kot so sporočili iz njegovega urada, je zagovornik sprožil postopek ugotavljanja diskriminacije v podjetju s področja kovinske in elektroindustrije, ki je višino božičnice v letih 2017, 2018 in 2020 odmerjalo glede na prisotnost zaposlenih na delovnem mestu. Ugotovil je, da so bili zato nekateri zaposleni diskriminirani. Podjetje je v postopku navedlo, da bo v prihodnje pri določanju višine božičnice delovalo drugače.
Diskriminacijo pri božičnicah je ugotovil še v podjetju s področja farmacevtske dejavnosti. To je določilo, da je višina božičnice odvisna od prisotnosti na delovnem mestu in se sorazmerno zniža za vsak dan odsotnosti zaposlenega zaradi bolezni, porodniškega dopusta ali očetovskega dopusta. Zagovornik je tudi v tem primeru odločil, da je podjetje kršilo prepoved diskriminacije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje