![Z Merkurjem je bilo sklenjenih 58 poslov. Na začetku dneva se je dalo te delnice dobiti tudi pod 48.000 SIT, zadnji posli pa so se sklepali pri 51.000 SIT. Foto: RTV SLO](https://img.rtvcdn.si/upload/Slovenija/merkur.jpg)
![Delo na borzi](https://img.rtvcdn.si/upload/Svet/borza.jpg)
Ker v borzni kotaciji Ljubljanske borze dnevne spremembe ne smejo preseči desetih odstotkov, je to največja mogoča podražitev Merkurja, s katerim je bilo za 90 milijonov SIT prometa. Uganili ste, nov neverjeten skok navzgor (+4,7 odstotka) je še dvanajstič zapored uspel Drogi Kolinski, več kot odstotek dražje pa so še delnice Luke in Istrabenza. Slovenski borzni indeks (6.416 točk) se je zvišal za tretjino odstotka, medtem ko je PIX (5.039) padel za pol odstotka.
Ravnodušnost do Mercatorjevih načrtov
Pri preostalih papirjih je šlo z izjemo Petrola (-0,3 odstotka) in Gorenja (-0,6 odstotka, čeprav ima podjetje tudi za leto 2007 načrte o dvoštevilčni rasti) zložno navzgor, kar je po torkovem popravku vsekakor razveseljivo. Morda so kaj več pričakovali le delničarji Mercatorja. "Sosed" je namreč v Zagrebu podpisal dogovor o ustanovitvi skupnega podjetja Mercator-Plodine, kljub drznim načrtom na Hrvaškem pa je delnica porasla le za tretjino odstotka, na 52.108 SIT. Po krepkem torkovem popravku tako ni bilo posebnega odboja navzgor.
Tajska vlada šokirala vlagatelje
Nemški indeks poslovnih pričakovanj (Ifo) je bil najboljši od združitve obeh Nemčij, vseeno pa so evropske borze v torek drugi dan zapored zdrsnile (kar 4,4 odstotka so izgubile delnice AstraZenece), potem ko so iz drugih delov sveta prihajale slabe novice. Zlasti Tajska je šokirala vlagatelje. Nova vlada namreč nakazuje poteze protekcionistične politike, kar je povzročilo skoraj petnajstodstotni padec delniškega trga.
Wall Street slavi, Nasdaq nikakor
V ZDA je zbodel podatek, da se je novembrski indeks cen proizvajalcev zvišal za največ v zadnjih 32 letih. Kar presenetljivo je delniški indeks Dow Jones (12.471 točk) spet končal pri rekordni vrednosti. Vlagatelji še naprej menijo, da Fed v novem letu ne bo višal obresti. Zaradi višjih cen nafte je bil po rasti v ospredju Exxon Mobil. Tehnologija je še naprej pod prodajnim pritiskom. Tokrat gre krivda predvsem Oraclu, ki je razočaral s finančnimi rezultati.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje