Skupno podjetje bo v avtocestnem upravljavstvu največje na svetu. Foto: EPA
Skupno podjetje bo v avtocestnem upravljavstvu največje na svetu. Foto: EPA
Avtoceste so donosen posel, saj si brez njih danes prevoza ni mogoče predstavljati. Foto: EPA

Če bo posel uspešno uresničen, bo nastalo največje podjetje za upravljanje avtocest na svetu. Italijanske oblasti so nakupu ves čas nasprotovale in so združitev poskusile preprečiti z birokratskimi ovirami, zaradi česar so si prislužile opomin Bruslja.

EU je presodil, da združeno podjetje ne bi predstavljalo grožnje konkurenčnosti na tržišču. Njegova tržna kapitalizacija bo okoli 25 milijard evrov, samo podjetje pa bo vredno skoraj še enkrat več. Upravljalo bo s 6.713 kilometri avtocest na stari celini, pod njegovo pristojnostjo pa bodo tudi številna evropska letališča, med njimi tudi tista v Londonu in Stockholmu.

Posel bo sklenjen tako, da bodo Abertisovi in Autostradini delničarji zamenjali delnice v razmerju 1:1, slednji pa lahko pričakujejo še dodatno dividendo v vrednosti 3,75 evra po delnici. Skupno podjetje bo imelo na voljo 15 milijard evrov, namenjenih za investicije.

Prvi mož bo Španec
Vodji uprav obeh podjetij Gian Maria Gros-Peitro (Autostrade) in Isidre Faine (Abertis) sta ob sklenitvi dogovora v aprilu dejala, da bo novo podjetje motor razvoja italijanskega in španskega gospodarstva. Zdajšnji predsednik uprave Abertisa Salvador Alemany pa bo postal tudi prvi mož skupnega podjetja. Uprava bo polovično razdeljena med Italijane in Špance.