Foto: BoBo
Foto: BoBo

Dokument so sprejeli na seji sveta delavcev Ljubljanskega potniškega prometa. Direktor je dejal, da tisti, ki ni cepljen, ne more napredovati. Vozniku avtobusa, ki ne želi biti imenovan, se to ne zdi pravično: "To se mi zdi zelo neprimerno, če ne celo nezakonito, da bi bil na podlagi tega finančno oškodovan zaradi napredovanja, se mi zdi skrajno neprimerno oziroma celo podlo."

Direktor LPP-ja Peter Horvat pravi, da je eno od meril za napredovanje tudi odnos do sodelavcev: "Če je 200, 300 ljudi tistih, ki bi lahko napredovali, imajo neke formalne pogoje, napredovalo pa jih bo lahko 50, sem rekel, da tudi obstaja možnost, da se bomo odločali po drugih merilih, da tisti, ki je hud nasprotnik cepljenja in ki ne želi nositi maske, ki neprestano protestira zaradi testiranja, ne more napredovati."

Ali je takšna odločitev direktorja zakonita? Z ministrstva za delo so odgovorili, da posamičnih primerov ne morejo komentirati. Dodali pa so, da bi bilo treba takšne primere presojati z vidika prepovedi diskriminacije.

Sodne prakse na tem področju še ni, pravniki pa menijo, da necepljeni na delovnem mestu ne bi smeli biti sankcionirani, saj cepljenje pri nas ni obvezno.

"Kar zadeva preprečevanje širitve koronavirusa, velja odlok, ki zaposlenemu omogoča alternativo. To se pravi, da se odloči ali za obvezno izpolnjevanje pogoja PCT ali po drugi strani za samotestiranje," pravi Ines Rostohar iz odvetniške pisarne Pirc Musar & Lemut Strle.

Če se necepljeni ne želi testirati in nositi maske, pa ga delodajalec lahko sankcionira.

Necepljeni zaposleni v LPP-ju ostali brez napredovanja