Optimisti so prepričani, da so delnice na razvitih borzah v tretjem četrtletju preveč padle in da že vključujejo verjetnost grškega zloma in recesije. V zadnjem tednu so se delniški indeksi vidno opomogli - frankfurtski DAX je v kratkem poskočil za 20 odstotkov. Foto: EPA
Optimisti so prepričani, da so delnice na razvitih borzah v tretjem četrtletju preveč padle in da že vključujejo verjetnost grškega zloma in recesije. V zadnjem tednu so se delniški indeksi vidno opomogli - frankfurtski DAX je v kratkem poskočil za 20 odstotkov. Foto: EPA
Cena zlata je zadnje dni precej stabilna. V četrtek je nihala okrog vrednost 1670 dolarjev. Foto: Reuters
Slabe novice o nemškem gospodarstvu

Rast kitajskega izvoza je bila septembra najnižja v zadnjih sedmih mesecih, saj se država zaradi upočasnitve rasti svetovnega gospodarstva spoprijema z resnimi izzivi, izvozniki pa se pritožujejo tudi zaradi naraščanja vrednosti juana v primerjavi z evrom in dolarjem. Izvoz in uvoz sta bila manjša od pričakovanj, trgovinski presežek pa je bil s 14,51 milijarde dolarjev najnižji po maju. Izvoz se je v primerjavi z istim lanskim mesecem povečal za 17,1 odstotka (avgusta je bila rast še 24,5-odstotna), uvoz pa za 20,9 odstotka.

Pričakovan popravek na evropskih borzah
Ker je Kitajska največji uvoznik surovin, so se - po objavi podatkov o septembrskem kitajskem uvozu - na evropskih borzah danes dopoldne znižale zlasti vrednosti delnic rudarskih podjetij, popravek pa je pravzaprav zajel celoten trg, kar po visoki enotedenski rasti ni presenečenje. Vodilni delniški indeksi v Londonu, Frankfurtu in Parizu, ki so bili v sredo zlasti zaradi novice o 1,2-odstotni rasti avgustovski proizvodnji evrskega območja najvišji v zadnjih dveh mesecih, so v prvi polovici četrtkovega trgovanja izgubili okrog odstotek.

Dodatno je trg obremenilo mesečno poročilo Evropske centralne banke. ECB pričakuje, da se je konjunktura občutno ohladila. Nemčija naj bi imela naslednje leto le še 0,8-odstotno rast BDP-ja.

Izjemna sedemdnevna rast na Wall Streetu
Newyorški Dow Jones (11.518 točk) se je v sredo na krilih bančnih delnic in delno tudi na račun spodbudnih poslovnih rezultatov podjetja Pepsi zvišal za več kot 100 točk in za hip celo pogledal nad vrednost z začetka leta 2011. Vlagatelji so dobili upanje, da evropski politiki res pripravljajo učinkovit načrt za rešitev evrske krize in da se je na borzah prejšnji teden začel pozitivni trend, ki lahko traja še nekaj časa. Od prejšnjega torka so delnice ameriških družb v povprečju pridobile 12 odstotkov, kar je najvišja sedemdnevna rast po marcu 2009.

Tečaji delnic v prvi kotaciji Ljubljanske borze

NOVA KBM

+3,30 %

4,70 EUR

KRKA

+2,58 %

53,99

GORENJE

+1,59 %

5,70

PETROL

+1,40 %

163,30

MERCATOR

+0,00 %

163,00

TELEKOM

-0,32 %

62,80

LUKA KOPER

-0,55 %

9,05

INTEREUROPA

-5,14 %

1,052


Fiatove delnice občutno navzgor
Visoka rast je v sredo na zahodnih trgih uspela delnicam avtomobilskih podjetij, potem ko je Chrysler dosegel dogovor z ameriškim združenjem zaposlenih v avtomobilski industriji glede novih začasnih pogodb o zaposlitvi. Chrysler pričakuje, da bo na podlagi sklenjenega dogovora lahko do leta 2015 ustvaril 2100 novih delovnih mest. Fiatove delnice so se ob visokem prometu podražile za skoraj osem odstotkov. Spomnimo, da je Fiat v sodelovanju z ameriško vlado leta 2009 prevzel Chrysler v stečaju in pomagal oživiti tretjega največjega ameriškega proizvajalca avtomobilov.

Triglav po prometu pred Krko
Na Ljubljanski borzi so tudi v četrtek tečaji večinoma rasli ob zelo nizkem prometu. Indeks SBI TOP (635 točk) se je zvišal za 1,3 odstotka in dosegel najvišjo vrednost v zadnjem mesecu. Delnice Nove KBM so poskočile za več kot tri odstotke in so vrh dosegle pri 4,7 evra. Krka se je podražila vse do 53,99 in je samo v tem mesecu pridobila pet odstotkov. Med blue-chipi je navzdol zanihal le Telekom. Največ prometa (250 tisoč evrov) je bilo tokrat presenetljivo z delnicami Zavarovalnice Triglav, ki so se podražile kar za 7,5 odstotka, na 12,4 evra.

Slabe novice o nemškem gospodarstvu