Ker država očitno kljub skoraj 80-odstotnemu deležu še vedno ne bo mogla glasovati, je tako pričakovati, da bodo delničarji na junijski skupščini potrdili spremembo statuta banke, da se lahko osnovni kapital v naslednjih petih letih brez dodatnega sklepa skupščine enkrat ali večkrat poveča za največ 400 milijonov evrov.
V NKBM-u so ob tem poudarili, da je znesek določen v večji višini, kot so trenutne kapitalske potrebe banke. Uprava namreč ocenjuje, da mora imeti na voljo možnost za takojšnje ukrepanje v primeru dodatno zaostrenih razmer v gospodarskem okolju.
Sod: Osnovni kapital naj se poveča na 443 milijonov
Sod zdaj predlaga, da se dokapitalizacija druge največje slovenske banke izvede z denarnimi vložki. Osnovni kapital bi se tako povečal za 300 milijonov evrov, s 143,2 milijona na 443,2 milijona evrov. Povečanje bi se izvedlo z izdajo 293.289.535 navadnih imenskih prosto prenosljivih delnic z glasovalno pravico, tako da bo imela banka po povečanju osnovnega kapitala skupaj 433.309.999 navadnih imenskih prosto prenosljivih delnic z glasovalno pravico.
Sod predlaga emisijsko vrednost nove delnice v vrednosti 1,02288 evra, tako da bi skupna emisijska vrednost vseh novih delnic znašala malo manj kot 300 milijonov evrov. Predlagana cena delnice je precej višja od trenutne vrednoti delnice na Ljubljanski borzi. Na začetku jutranjega trgovanja je pri 0,711 evra.
Dva kroga dokapitalizacije
Dokapitalizacija bi se po predlogu Soda izvedla v dveh krogih. V prvem krogu bi delnice lahko vpisali vsi obstoječi delničarji, v drugem pa vsi obstoječi delničarji in tretje osebe po pozivu uprave. Posebnih omejitev pri vpisu delnic ne bi bilo. Rok za izvedbo dokapitalizacije bi bil po predlogu Soda 31. december.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje