V NLB-ju tako tiči še za skoraj tri milijarde evrov slabih posojil. Banka je večino teh posojil odobrila v tujini in jih zaradi zakonodaje lani ni mogla prenesti na slabo banko.
NLB-ja niso pokopala le domača posojila slovenskim tajkunom, temveč tudi posojila, ki jih je banka neposredno ali prek svojih hčerinskih družb odobrila v tujini. Likvidirani LHB Frankfurt je po naših informacijah v NLB-ju pustil vsaj za 170 milijonov evrov slabih posojil. Likvidirani NLB Interfinanz v Švici pa celo za 200 milijonov evrov. Kritični sta tudi hčeri NLB-ja v Beogradu in Črni gori - vsaka ima vsaj po 100 milijonov evrov slabih posojil.
Poleg tujih slabih posojil - teh NLB zaradi zakonodaje ni mogel prenesti na slabo banko - bilanco močno bremenijo tudi domača slaba posojila. Mineva leto, odkar smo v banko vložili poldrugo milijardo evrov, a v banki je še vedno za 2,8 milijarde evrov slabih posojil. In zato nihče ne odgovarja, pravi ekonomist Maks Tajnikar.
"Ne gre samo zato, da Banka Slovenije tišči glavo v pesek in nič ne reagira. Vprašanje je tudi, kaj dela vlada. Vlada ima pomembno vlogo, ker je lastnik. Sem prepričan, da ekipe, ki so danes v bankah, ki so delovale tudi pred zadnjo dokapitalizacijo, niso sposobne narediti velikega zasuka. So imele možnost, a tega niso naredile," je oster.
Iz NLB-ja pa sporočajo: "Za vsa slaba posojila so oblikovane rezervacije, zato se njihov delež v prihodnje ne bi smel zvišati. Zniževanje deleža slabih posojil pa bo trajalo nekaj let."
A Tajnikar odgovarja: "Davkoplačevalce bo prav počasno reševanje slabih posojil znova drago stalo." Meni namreč, da bomo čez leto dni znova govorili o potrebni dokapitalizaciji bank. Menjava vodstev in privatizacija sta zato nujna ukrepa, pravi ekonomist, pa tudi zavedanje, da so banke na trgu zaradi podjetij in ne obratno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje