Nadzorni svet NLB-ja naj bi danes izbral predsednika uprave banke, a se to ni zgodilo. Aljoša Tomaž, ki je po poročanju medijev imel največ možnosti, kot kaže, nima zadostne podpore. Predsednica nadzornikov Stanislava Zadravec Caprirolo je po seji sporočila, da so se po tehtanju odločili nadaljevati postopek izbiranja predsednika uprave z neposrednim vabilom.
Zakaj sploh mednarodni razpis?
Kadrovska komisija NLB-ja ima možnost, da prijavljene kandidate prezre in nadzornemu svetu v potrditev ne ponudi nikogar. Zdaj sledi drugi krog, v katerem pa se izbor ne omejuje z mednarodnim razpisom, ampak člani komisije ustreznega kandidata na čelo NLB-ja osebno povabijo.
Prav mednarodni razpis in ne osebna povabila pa naj bi bil razlog za to, da se nekateri ugledni kandidati na razpis sploh niso prijavili. Menijo namreč, da je neresno, da se prvega moža največje slovenske banke išče na ta način.
Pahor: Političnega pritiska nismo izvrševali
Na nadzorni svet ni bil izvršen noben politični pritisk, kaj naj stori, je zatrdil premier Borut Pahor. Kot pravi, so želeli s spremembo načina kadrovanja prekiniti staro prakso in uvesti obveznost javnega razpisa, saj je bil ob imenovanju Veselinoviča deležen kritik, da ta ni bil izbran prek razpisa, kar je bila praksa v preteklosti.
"Mislim, da je prav, da se bo počasi vzpostavil model, po katerem bo javni razpis obvezen, in da bodo tudi primeri, ko se bo nadzorni svet kljub javnemu razpisu odločil, da koga povabi na razgovor," pravi premier.
Poudaril je, da je treba nadzornim svetom zaupati izbiro, ne glede na morebitna drugačna mnenja ministrov ali kogar koli drugega. "Če hočemo zahtevati tudi odškodninsko odgovornost nadzornih svetov, jim moramo prepustiti odgovornost izbire in dati možnost, da delo opravijo brez političnega pritiska," je dodal.
Tomaž nima podpore celotne koalicije
Razpis za predsednika uprave NLB je bil objavljen 16. julija, iztekel pa se je 7. avgusta. Koliko kandidatov se je prijavilo na javni razpis, uradno ni znano, neuradno pa naj bi na razpis prispele štiri prijave, med njimi naj bi bile prijave izvršnega direktorja KD Banke Aljoše Tomaža, ameriškega bančnika Andrewa F. Bastona in in Gregorja Kastelica iz londonske družbe Silkroute.
Mediji so v preteklih tednih pisali, da ima največ možnosti Tomaž, ki je trenutno izvršni direktor banke KD, nekaj let pa je vodil Abanko Vipo in sodeloval pri njeni uspešni sanaciji. Vendar pa ne uživa podpore celotne koalicije. Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik (Zares) je dejal, da se mu zdi nenavadno, da bi nadzorni svet za predsednika uprave imenoval nekoga, ki ne izpolnjuje vseh pogojev z razpisa (čeprav gre le za želen pogoj), saj so razpisni pogoji morda odvrnili katerega drugega kandidata, ki se je želel prijaviti, a ni izpolnjeval pogojev. Kot je znano, je NLB v dodatne razpisne pogoje uvrstil tudi magistrsko izobrazbo, ki pa je Tomaž nima. Poleg tega Lahovnika moti tudi Tomaževa vloga pri financiranju menedžerskega nakupa deleža Zavarovalnice Triglav, ki se je zgodil pred leti.
Po poročanju medijev naj bi Tomaž užival podporo ministra za razvoj Mitje Gasparija, po drugi strani pa tudi kabineta predsednika vlade Boruta Pahorja. Ker naj bi predsednik uprave NLB-ja v odhodu Draško Veselinovič postal član uprave, naj bi imenovanje podprla tudi predsednica LDS-a in notranja ministrica Katarina Kresal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje