Celotna mlekarska veriga razume, da kmetje ne bodo delali z izgubo. Ljubljanske mlekarne bodo tako zvišanje odkupne cene za 5 centov izvedle v dveh delih do konca maja. Glede na lanski maj bo to pomenilo 35-odstotno zvišanje cen surovega mleka.
Tudi v Mlekarni Celeia se bodo odkupne cene v naslednjih mesecih občutno višale, saj se z višjimi cenami borijo za ohranjanje količin slovenskega mleka, ki si ga, kot pravi njihov direktor Vinko But, v tujini želijo bolj, kot se zavedamo. Kdaj bodo te zadnje podražitve prenesli do trgovcev, ne ve, saj jim še ni uspelo na trg prenesti dozdajšnjih povišanih stroškov.
Trgovci se bojijo, da bodo izgubili kupce, zato zadržujejo podražitve. V zadnjem letu so sicer v povprečju že povišali nabavne cene mleka in mlečnih izdelkov za približno od 20 do 25 odstotkov, kar je manj, kot so se povišali stroški mlekarnam.
Marjan Roblek, direktor družbe Mlekop, je pripravil primerjavo lanskih in letošnjih februarskih cen. "Torej, kmet je v tem obdobju za liter mleka dobil 5,5 centa več, maloprodajna cena pa je višja za 32 centov," je dejal za Radio Slovenija. Ob tem sprašuje, kje je razlika v znesku 27,5 centa. Kmetje se glede na dozdajšnjo nepravično razdelitev prihodka tega povišanja cen ne morejo veseliti. Bojijo se, da ko bodo za liter mleka dobili nekaj centov več, bo moral kupec za to plačati bistveno več kot do zdaj.
Koliko se bo aprilsko povišanje odkupne cene poznalo na ceni mleka na policah, trgovci še ne znajo napovedati. Pojasnjujejo pa, da na to vpliva precej več dejavnikov kot zgolj cena surovine.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje