Na ministrstvu so se odzvali na poročilo revizorske hiše KPMG, ki je med drugim ugotovila, da znaša obdavčitev posameznika, ki ima letno 100 tisoč dolarjev bruto dohodka, 54,9 odstotka, kar je najvišja stopnja obdavčitve prihodka in socialnega prispevka na svetu. Ministrstvo za finance trditev zavrača in pravi, da bi oseba, ki pri tolikšnem znesku bruto plače hkrati ne bi uveljavljala olajšave za otroka, plačala "le" 48,3 odstotka davka in prispevkov.
Ministrstvo: Številka odvisna od uporabljene metodologije
Na ministrstvu so še dejali, da ni jasno, kakšno metodologijo je uporabila revizorska hiša, ki je izračunavala obdavčenost slovenskih plač. Menijo, da je za meddržavno primerjavo obdavčitve dohodka najbolje uporabiti izračune po metodologiji OECD-ja, ki so zbrani v publikaciji Taxing Wages iz leta 2008.
Slovenija je nad povprečjem
Izračuni objavljeni v tej publikaciji (izračunana je povprečna in marginalna davčna obremenitev za 67, 100 in 167 odstotkov povprečne bruto plače v državi na osmih različnih tipih družine) kažejo, da je Slovenija res nad povprečjem OECD-ja. "Nikakor pa niso slovenske plače najbolj obremenjene," pravijo na ministrstvu.
Dohodek v višini 100.000 dolarjev pomeni v letu 2009 približno štiri povprečne plače. Na podlagi podatkov iz odmer dohodnine za leto 2007 je imelo dohodek v višini štirih povprečnih plač ali več 10.637 davčnih zavezancev oz. 1,02 odstotka vseh zavezancev v letu 2007. Ti zavezanci so razpolagali z 1,057 milijarde evrov dohodka in imeli odmerjene 304 milijone evrov dohodnine, navaja ministrstvo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje