Foto: BoBo
Foto: BoBo

Člani upravnega odbora OZS-ja so na seji razpravljali o koalicijski pogodbi. V njej jih motijo sprememba dohodninske lestvice, višja obdavčitev dela, višji davki ter obdavčitev nepremičnin, v katerih se izvaja gospodarska dejavnost. "Smo proti temu, da se spreminja dohodninska lestvica, smo proti dvigu davka od dohodkov pravnih oseb, proti obdavčitvi nepremičnin, proti dodatnim obremenitvam in administraciji. Je pa v koalicijski pogodbi veliko kontradiktornosti. Za normirance, denimo, piše, da bodo sistem naredili bolj privlačen. Če bodo sistem približali obdavčitvi zaposlenih, potem ta seveda ne bo privlačen," pa je povedal direktor OZS-ja Danijel Lamperger.

Po besedah predsednika sekcije domače in umetnostne obrti Jerneja Bortolata se obrtniki najbolj bojijo napovedi ukinitve obdavčitve po normiranih stroških. Podpredsednik OZS-ja Ivan Meh je opozoril, da vsak dan dobivajo klice obrtnikov in podjetnikov: "V skrbeh so, da bodo dvojno obdavčeni."

"Zahtevamo poslovno okolje, da bomo konkurenčni"

"Zahtevamo takšno poslovno okolje, da bomo konkurenčni in da bomo našim delavcem lahko dali višje plače. Verjamem pa, da bomo tudi s to vlado našli skupen jezik," pa je dodal predsednik sekcije za promet pri OZS-ju Peter Pišek.

Tudi predsednik sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS-ju Blaž Cvar je optimističen: "Verjamem, da ne bomo od nekoga, ki je obljubil pot razvoja in napredka, dobili ukrepov in zakonov, ki nas bodo omejevali. Glede na napovedi, ki so bile že v preteklosti in so se izkazale za neuresničljive, sem prepričan, da tudi za gospodarstvo ne bo tako težko."

Obrtniki in podjetniki so bili sicer na seji soglasni, da veliko predlaganih ukrepov in rešitev gre v smeri ciljev, ki jih tudi sicer zagovarja OZS, kot so dostojna plača za opravljeno delo, reaktivacija upokojencev, ki si želijo delati tudi po upokojitvi, omejevanje energetske draginje, učinkovit socialni dialog znotraj Ekonomsko-socialnega sveta ter spodbujanje internacionalizacije gospodarstva s poudarkom na srednjih in malih podjetjih.

Han v preteklosti znal prisluhniti

Glede novega ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaža Hana so bili soglasni, da je oseba lahko dober minister in dober podjetnik ne glede na izobrazbo. Verjamejo, da bodo s Hanom dobro sodelovali, saj je tudi v preteklosti znal prisluhniti zahtevam zbornice, so še zapisali.