OZS je moral podelitev priznanj za najodličnejše obrtnike in podjetnike zaradi epidemije večkrat prestaviti, v četrtek je tako podelil priznanja kar za dve leti. Po zdravstveni krizi se malo gospodarstvo spopada že z novimi težavami, podražitvijo energije in oteženo dobavo sestavnih delov.
Obrtnik leta 2020 je po izboru komisije postal kovinostrugar Matjaž Oven, podjetnik leta 2020 pa Marijan Hertiš iz podjetja Seltron. Hertiš je dejal, da se je njihova dejavnost začela v garaži: "Vse, kar smo dosegli, smo dosegli s svojim ustvarjanjem in nadgrajevanjem." Priznanje za obrtnika leta 2021 je pripadlo orodnemu kovaču in lesarju Jožetu Krmelju, kot je dejal, v načrtih nimajo ravno rasti, ampak boj za obstanek. "Srečni bomo, če bomo lahko še naprej delali," je dejal. Da je pomembna vztrajnost, sta poudarila prejemnika naziva podjetnik leta 2021 Tomaž in Metka Marovt iz proizvodno-uvoznega podjetja Marovt: "Vztrajnost in trdo delo sta omogočila, da smo danes tu, kjer smo." Priznanje za najstarejšega obrtnika leta je šlo v roke Jožefu Lakiju iz Velike Polane, ki suho robo izdeluje že od leta 1967. Obrtniki in podjetniki so med drugim poudarili, da brez predanih zaposlenih in sodelovanja ne bi bilo mogoče graditi uspešnih zgodb, čeprav se nemalokrat soočajo s težavami pri pridobivanju ustreznih kadrov, je poročal Radio Slovenija.
Po epidemiji na obzorju že nove težave za malo gospodarstvo
"Za malo gospodarstvo sta bili zadnji dve leti zelo težki in polni preizkušenj," je izpostavil predsednik OZS-ja Branko Meh, a dodal, da so dokazali, da jih nobena kriza in nobena bolezen ne moreta zlomiti. "Nekateri med nami so sicer dobili praske, vendar smo preživeli," je poudaril in ob tem pohvalil tudi ukrepe vlade.
Po koronski je tu že nova kriza v Ukrajini. "Cene energentov se dvigajo in nekaterim našim članom so se stroške energije povečali za več kot 300 odstotkov," je dejal Meh in opozoril tudi na pomanjkanje sestavnih delov in na bojazen, da se bo zaradi močno zaostrenih geopolitičnih razmer rast cen še okrepila. "Vse to močno vpliva na naše gospodarstvo," je opozoril Meh, ki tudi zdaj pričakuje pomoč vlade, saj je, kot je poudaril, malo gospodarstvo gonilo države.
Premier Janez Janša je v slavnostnem nagovoru potrdil pomen obrtnikov in podjetnikov. Za uspešno državo, normalno življenje in razvoj potrebujemo tako gospodarstvo kot javni sektor in njegove storitve. "Vendar če ničesar ne ustvariš, ne moreš ničesar deliti. Edino to, da ustvarjamo, da imamo gospodarsko rast, je realna osnova blaginje, ki je trajna," je dejal.
"Smo v zelo zahtevnem času. Vojna v Ukrajini je spremenila vse," je poudaril Janša in dodal, da se iščejo dodatne izvorne poti energentov in tudi rešitve za logistične težave. Hkrati je poudaril, da država v vmesnem času blaži energetsko draginjo in da so interventni ukrepi potrebni tudi na področjih, kjer je težava cenovna dostopnost surovin, da se omogoča proizvodnja.
Da bo država pomagala, je zagotovil tudi minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek in navedel nekaj primerov. Med njimi je 70 milijonov evrov pomoči podjetjem za omilitev posledic podražitve energentov. "Slovenija je močna toliko, kolikor je močno njeno gospodarstvo," je poudaril.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje