Cene bencina bodo tako en mesec nespremenjene pri 11,10 kune (1,46 evra) na liter bencina, dizelskega goriva pa 11 kun na liter (1,44 evra).
Hrvaški premier Andrej Plenković je prepričan, da bodo hrvaški distributerji odločitev vlade prenesli, saj da je bila "sprejeta v korist našega gospodarstva in državljanov".
"Na najvišjo maloprodajno ceno naftnih derivatov ni dovoljeno zaračunavati pristojbin in drugih stroškov, ki niso določeni z uredbo ali drugimi posebnimi predpisi o najvišji maloprodajni ceni naftnih derivatov," pa je pojasnil hrvaški minister za gospodarstvo Tomislav Ćorić, poroča portal index.hr.
Najvišji določeni znesek vključuje ceno naftnih derivatov, trošarin in DDV-ja, cena naftnega derivata pa še premijo energetskega subjekta, ki vključuje tudi maržo.
Najvišje maloprodajne cene so določene za neprekinjeno obdobje, ki ne sme biti daljše od 30 dni od dne, ko uredba začne veljati.
"Verjamemo, da bo v naslednjih 30 dneh prišlo do stabilizacije cen na trgu in da bo v tem času gospodarstvo delovalo normalno," je še dejal Ćorić.
IEA: Cene nafte dosegajo najvišje ravni zadnjih let
Pomanjkanje zemeljskega plina in premoga je povzročilo prehod za uporabo nafte, kar povečuje povpraševanje po nafti brent in zvišuje njene cene, je sporočila Mednarodna agencija za energijo (IEA). Agencija, ki svetuje vladam glede energetskih politik, tako pričakuje, da bo povpraševanje po nafti letos in v letu 2022 večje, kot so sprva predvidevali.
"Cene nafte dosegajo najvišje ravni zadnjih let, saj pomanjkanje zemeljskega plina, utekočinjenega zemeljskega plina in premoga povečuje povpraševanje po nafti, zaradi česar bi lahko vsaj do konca leta na trgu prevladalo pomanjkanje," objavil IEA.
V mesečnem poročilu je zapisal, da tako rekordne cene premoga in plina kot tudi stalni mrki spodbujajo energetski sektor in industrije, ki so močno odvisne od energije, da se preusmerjajo k uporabi nafte, s katero ohranjajo prižgane luči in naprave.
V času, ko se na severni polobli približuje zima, se cene plina zvišujejo, kar vpliva na inflacijske pritiske in povzroča vse več skrbi, da bi to lahko škodovalo okrevanju gospodarstev po pandemiji covida-19. V zadnjih dneh je najvišje cene zadnjih let dosegla tudi nafta.
IEA v novi napovedi svetovnega povpraševanja po nafti tako predvideva rast, in sicer na 96,3 milijona 159-litrskih sodov na dan, kar je 5,5 milijona več, kot so predvidevali v preteklem poročilu. Prihodnje leto pa naj bi se povpraševanje povečalo še za 3,3 milijona sodov na dan.
Svetovne zaloge nafte naj bi se oktobra sicer malo povečale, potem ko so si ameriška črpališča opomogla od posledic orkana Ida in je tudi skupina držav proizvajalk nafte Opec+ nadaljevala postopno večanje proizvodnje.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje