Večina članic GECF-ja oblikovanje kartela podpira. Foto: EPA
Večina članic GECF-ja oblikovanje kartela podpira. Foto: EPA
Energetski minister držav članic GECF-ja
GECF skupaj združuje 15 držav. Foto: EPA

Razpravljali so o možnostih za oblikovanje plinskega kartela po zgledu Organizacije držav izvoznic nafte, a odločitve o ustanovitvi niso sprejeli in uporabnikom zatrdili, da na tak način na trg za zdaj ne bodo posegali.

Dogovorili pa so se za oblikovanje posebnega odbora, ki bo pod vodstvom Rusije najprej ocenil tržno situacijo na področju plinske industrije. Večina udeležencev se je namreč strinjala, da je ideja o plinskem kartelu vredna razmisleka.

To je ob robu srečanja povedal iranski minister za nafto Kazem Hamaneh, ki dodaja, da za zdaj še ni jasno, koliko časa bodo za to potrebovali. Glede zaskrbljenosti evropskih uvoznikov plina pa je dejal, da se slednji ne bi smeli čutiti ogrožene zaradi strnitve vrst med članicami GECF.

Premier Katarja šejk Hamad bin Jasem al Tani pa je ob odprtju srečanja menil, da bi moralo biti tako proizvajalcem, kot odjemalcem v interesu, da se plinski trg stabilizira. Ob tem dodaja, da bi morali zagotoviti poštene pogoje, ki bodo koristili vsem.

GECF, ki je bil ustanovljen leta 2001, kot neformalna struktura združuje 15 držav, med drugim Rusijo, Iran, Katar, Venezuelo in Alžirijo, ki skupaj nadzirajo 72 odstotkov svetovnih zalog plina.