Srečal se je z ministrom za gospodarski razvoj in načrtovanje Faisalom bin Fadilom Alibrahimom. Med drugim mu je izročil pismo o nameri o sodelovanju Slovenije na Expu 2030, so z ministrstva sporočili na omrežju X.
"Vlada si prizadeva odpirati vrata slovenskim podjetjem na tuje trge. Prepričan sem, da lahko Slovenija s svojim znanjem in prebojnimi rešitvami sodeluje pri ambicioznih idejah kraljevine," je ob začetku obiska dejal Han, ki je sogovorniku predstavil tudi razvojna vlaganja države v slovensko gospodarstvo.
Han se je srečal tudi s častnim konzulom Slovenije v Savdski Arabiji Halidom Fahadom Ibrahimom Al Boajzom, s katerim sta govorila o možnostih nadaljnjega odpiranja vrat slovenski avtomobilski industriji.
Delegacija se je nato sešla z vodjo naložbenega oddelka futurističnega projekta Neom Manar Al Moneef, namestnikom ministra za turizem Sultanom Al Musalamom ter predsednikom za ameriške in evropske trge savdske turistične organizacije Hazemom Alhazmijem, so še sporočili z ministrstva.
Namen obiska je krepitev in iskanje novih priložnosti gospodarskega sodelovanja med državama ter posredovanje informacij o slovenskem poslovnem in investicijskem okolju, so zapisali na ministrstvu.
V Savdsko Arabijo je prišla tudi 54-članska gospodarska delegacija, ki bo utrjevala poslovne povezave ter promovirala Slovenijo kot prodorno inovativno državo s poudarkom na sektorju informacijsko-komunikacijskih tehnologij in kot močan evropski logistični center.
V okviru obiska bo Han nagovoril tudi udeležence poslovno-investicijske konference, na kateri bodo podrobneje predstavili slovensko poslovno okolje in investicijske možnosti.
Pogovore bo opravil tudi s predstavniki slovenskih podjetij, ki delujejo v Savdski Arabiji. V okviru obiska se bo udeležil tudi prestavitve savdske strategije Vizija 2030, ki zajema projekte, usmerjene v transformacijo in modernizacijo savdske družbe, so napovedali na ministrstvu.
Savdska Arabija je največji trg na Bližnjem vzhodu in je po obsegu bruto družbenega proizvoda 16. najmočnejše gospodarstvo sveta. Tako Savdska Arabija kot celoten Bližnji vzhod po mnenju ministrstva predstavljata neizkoriščeni potencial za slovensko gospodarstvo.
Slovenija je sicer v letih 2022 in 2023 zaznala skokovito rast menjave zaradi povečanja uvoza naftnih derivatov. Lani je skupna vrednost blagovne menjave znašala 1,1 milijarde evrov, od tega izvoz 129 milijonov evrov, uvoz pa eno milijardo evrov.
Za Slovenijo je tako ta kraljevina najpomembnejša gospodarska partnerica v Perzijskem zalivu in na 21. mestu med zunanjetrgovinskimi partnericami, so še zapisali na ministrstvu. Po navedbah GZS-ja med glavnimi blagovnimi proizvodi na izvozni strani izstopajo obdelan les, zdravila, krvni preparati in cepiva, pri uvozu pa olja iz nafte ali bituminoznih materialov, surov aluminij in polimeri etilena in propilena.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje