V primerjavi z letom prej je bil v tekočih cenah manjši za 3,1 odstotka, realno pa za 4,2 odstotka. Po prvi oceni iz februarja se je obseg BDP-ja v koronskem letu 2020 zmanjšal za 5,5 odstotka.
Posledice pandemije covida-19 so na večino proizvodnih dejavnosti vplivale negativno. Zmanjšanje BDP-ja za 4,2 odstotka je bilo lani v največji meri posledica upada v dejavnostih gostinstvo (prispevek -0,9 odstotne točke), drugih raznovrstnih poslovnih dejavnostih (-0,6 odstotne točke), predelovalnih dejavnostih (-0,6 odstotne točke) ter v dejavnosti promet in skladiščenje (-0,6 odstotne točke).
Domača končna potrošnja se je v letu 2020 realno zmanjšala za 3,8 odstotka, pri čemer se je potrošnja gospodinjstev zmanjšala za 6,6 odstotka, države pa povečala za 4,2 odstotka. Bruto investicije so se realno zmanjšale za 7,3 odstotka, pozitivno pa je na gibanje gospodarske aktivnosti vplivalo povečanje zalog.
Izvoz blaga in storitev se je lani realno zmanjšal za 8,7 odstotka, uvoz pa za 9,6 odstotka, pri čemer je bil padec tako pri izvozu kot pri uvozu večji pri storitvah kot pri blagu.
Skupna zaposlenost se je zmanjšala za 0,6 odstotka, v povprečju je bilo lani v Sloveniji zaposlenih 1.039.776 oseb. Od teh je bilo zaposlenih 80,9 odstotka, samozaposlenih pa 19,1 odstotka.
Statistiki so revidirali tudi podatke o obsegu BDP-ja nazaj do leta 2017. Tistega leta je Slovenija dosegala gospodarsko rast v višini 4,8 odstotka, leto pozneje se je umirila na 4,4 odstotka in v letu 2019 na 3,3 odstotka.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje