Kot je sodišču pojasnila upraviteljica Petra Pavličič, so izdelki lahko zanimivi zgolj za omenjenega kupca, v nasprotnem primeru bodo le še kovinski odpadek.

Iz pojasnil stečajne upraviteljice sodišču, objavljenih na spletni strani Ajpesa, je razvidno, da je ptujsko podjetje proizvajalo zavorne agregate za gospodarska vozila, torej izdelke, ki so bili specifični in izdelani izrecno po naročilu.

Podjetje BorgWarner je pred začetkom stečajnega postopka naročilo izdelavo izdelkov za vgradnjo v vozila Volkswagen, ki pa jih Agisu do začetka stečajnega postopka ni uspelo dokončati, tako da so bili naročeni proizvodi izdelani le do faze surovega ulitka.

Ker podjetje v stečaju za dokončanje proizvodnje nima sredstev, je Pavličič poslovnemu partnerju sprva ponudila najem prostorov in opreme za dokončanje njihovih proizvodov, a se ta, čeprav zaradi zastoja proizvodnih linij v Volkswagnu nujno potrebuje izdelke, za ponudbo ni odločil, je pa pripravljen takoj odkupiti nedokončane izdelke.

Stečajna upraviteljica je ob tem pojasnila, da nedokončani proizvodi koristijo le omenjenemu podjetju, če ji jih ne bo uspelo prodati, pa bodo v poznejših prodajnih postopkih lahko prodani zgolj kot kovinski odpad, pri čemer odpadni aluminij na trgu trenutno dosega ceno okoli 1,5 evra na kilogram.

Propadlo podjetje ima na zalogi 6673 kosov omenjenih nedokončanih izdelkov, za katere bi od kupca lahko prejelo okoli 3,5 evra na kos, če bi ta postal kovinski odpadek, pa bi bil vreden le še 0,8 evra.

Ameriški poslovni partner že pripravlja nadomestno proizvodnjo teh izdelkov pri drugem proizvajalcu, a za vzpostavitev proizvodnje po njegovih informacijah potrebuje dobra dva meseca. Upraviteljica je ob tem opozorila, da bo interes BorgWarnerja za nakup, ko bo vzpostavil alternativno proizvodnjo, zamrl.

Pavličič je sodišču še pojasnila, da obstaja realna možnost, da bo na podoben način mogoče dokončati posle tudi za nekatere druge poslovne partnerje, ki so se znašli v podobnih razmerah in s katerimi se bo sestala v naslednjih dneh.

Stečajni postopek Agisa je ptujsko sodišče na pobudo uprave začelo 4. novembra, upniki pa imajo čas za prijavo terjatev do 4. februarja 2025. Zaradi finančnih težav podjetja je brez dela, hkrati pa brez zadnjih plač in regresa, ostalo 72 zaposlenih.