Morebitnih upravičencev je od 10 do 25, so sporočili z urada vlade za komuniciranje. Nadomestila bodo energetsko intenzivnim podjetjem krila del stroškov za višje cene električne energije, ki so posledica vpliva cen ogljika na stroške proizvodnje elektrike. Upravičenci bodo na podlagi uredbe prejeli nadomestilo za kritje posrednih stroškov za leta 2022, 2023 in 2024. Nadomestila bodo izplačana za preteklo leto, zadnja bodo tako v letu 2025.
Vsak prejemnik pomoči bo moral zmanjšati ogljični odtis tako, da bo vsaj 30 odstotkov porabljene elektrike zagotovil iz nizkoogljičnih virov. Poleg tega bo moral v dveh letih od prejema zadnjega nadomestila celoten znesek nadomestila nameniti za projekte proizvodnje energije iz obnovljivih virov na ozemlju Slovenije, za ukrepe izboljšanja energetske učinkovitosti na svoji napravi ali za neposredne ali posredne naložbe za zmanjševanje procesnih izpustov toplogrednih plinov in izpustov drugih onesnaževal na svoji napravi.
Kot pravi vlada, želi z uredbo zagotoviti bistven prispevek k razogljičenju slovenske industrije in doseganju podnebnih ciljev.
Na podlagi evropske direktive bi morale države članice sprejeti finančne ukrepe v korist sektorjev ali delov sektorjev, ki so izpostavljeni resničnemu tveganju premestitve izpustov ogljikovega dioksida zaradi znatnih posrednih stroškov, ki dejansko nastanejo zaradi izpustov toplogrednih plinov, ki se prenesejo na cene električne energije.
Evropska komisija je pri tem postavila pogoj, da morajo biti takšni finančni ukrepi skladni s pravili o državni pomoči in ne povzročajo neupravičenega izkrivljanja konkurence na notranjem trgu, so navedli.
Kot so spomnili v vladi, Slovenija tovrstnih ukrepov do zdaj še ni sprejela, čeprav zakon o varstvu okolja navaja, da se lahko sredstva sklada za podnebne spremembe, pridobljena z dražbo pravic do emisije, med drugim porabijo za kritje posrednih stroškov zaradi stroškov izpustov toplogrednih plinov. Zakon obenem pravi, da vlada določi način in pogoje dodelitve nadomestila za kritje posrednih stroškov v korist določenih sektorjev ali delov sektorjev, ki so izpostavljeni tveganju premestitve izpustov ogljikovega dioksida in so določeni s sklepom EU-ja, ki določa sektorje in dele sektorjev, ki veljajo za izpostavljene tveganju premestitve izpustov ogljikovega dioksida.
Ob tem so opozorili, da so številne druge države članice EU-ja podobne ukrepe že sprejele, kar lahko slovenska podjetja v zadevnih sektorjih postavlja v slabši konkurenčni položaj.
Namen sredstev za kritje posrednih stroškov je pomoč sektorjem, ki so izpostavljeni resničnemu tveganju premestitve emisije ogljikovega dioksida, za nadomestitev povišanj cen električne energije, ki so posledica vključitve stroškov izpustov toplogrednih plinov zaradi sistema EU-ja za trgovanje s pravicami do emisije, v katerega je vključen tudi energetski sektor.
Vlada je uredbo pripravila v skladu s smernicami Evropske komisije za nekatere ukrepe državne pomoči v okviru sistema za trgovanje s pravicami do emisije toplogrednih plinov po letu 2021.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje