Vrednost blagovne menjave je bila junija višja tudi od tiste izpred dveh let, ko gospodarska aktivnost še ni bila okrnjena zaradi posledic epidemije covida-19.
Po podatkih državnega statističnega urada sta bila izvoz in uvoz blaga v primerjavi z junijem 2019 višja, in sicer izvoz za 19,1 odstotka, uvoz pa za 26,7 odstotka. Vrednosti izvoza in uvoza blaga v letošnjem juniju sta bili višji tudi od povprečne mesečne vrednosti izvoza in uvoza blaga v letu 2019, in sicer izvoz za 19,3 in uvoz za 20,5 odstotka.
V blagovni menjavi s tujino je Slovenija junija tretjič zapored beležila primanjkljaj, znašal je 100 milijonov evrov. Pokritost uvoza z izvozom je bila 97,5-odstotna, je danes sporočil statistični urad.
Slovenija je v šestem mesecu ohranila podoben delež trgovanja z državami članicami EU-ja kot v prejšnjih mesecih letos, saj približno dve tretjini blagovne menjave pripada trgovanju z državami iz te skupine. V te države je izvozila za 2,2 milijarde evrov blaga ali za 21,4 odstotka več kot junija lani, uvozila pa ga je za 29 odstotkov več, in sicer za 2,3 milijarde evrov.
Pri blagovni menjavi z državami članicami EU-ja je Slovenija najintenzivneje trgovala z Nemčijo, Italijo, Avstrijo in Hrvaško, izvozila in uvozila pa je največ proizvodov iz skupine osebni avtomobili.
V države, ki niso članice EU-ja, je Slovenija junija izvozila za 1,1 milijarde evrov blaga, uvozila pa za 1,2 milijarde evrov blaga. Vrednost izvoženega blaga je bila za 20,3 odstotka višja kot junija lani, uvoženega pa za 33,8 odstotka višja.
V te države je Slovenija izvozila največ proizvodov iz skupin zdravila ter drugi medicinski in farmacevtski proizvodi, od tam pa je največ proizvodov uvozila iz skupine zdravila. Med temi državami je največ trgovala s Švico, pri izvozu še z ZDA, Srbijo in BiH-om, pri uvozu pa s Kitajsko, Turčijo in Srbijo.
V prvem letošnjem polletju se je izvoz blaga v primerjavi z enakim lanskim obdobjem okrepil za 18,9 odstotka na 19,2 milijarde evrov, uvoz pa je znašal 19 milijard evrov in je bil za 24,9 odstotka večji kot pred letom dni. Presežek v blagovni menjavi s tujino je v tem obdobju znašal 200 milijonov evrov, pokritost uvoza z izvozom je bila 101,1-odstotna.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje