V četrtek se je v kraju Jackson Hole v zvezni državi Wyoming začela letna konferenca centralnih bankirjev v ZDA. Na Powllov govor na njej so nestrpno čakali vlagatelji po vsem svetu, saj so pričakovali, da bo nakazal začetek zniževanja osrednje obrestne mere.
Pričakovanja vlagateljev so se tudi uresničila. Po besedah prvega moža Feda je namreč napočil čas, da se denarna politika prilagodi. "Smer gibanja je jasna," je dejal Powell. Kot je pojasnil, bosta čas in hitrost zniževanja obrestnih mer odvisna od prihajajočih podatkov, razvoja obetov in ravnovesja tveganj.
Za Fed so med drugim spodbudni podatki o umirjanju inflacije v ZDA. Powell je dejal, da je inflacija zdaj veliko bližje cilju Feda, saj so se cene življenjskih potrebščin julija na letni ravni zvišale za 2,5 odstotka. Ameriška centralna banka si namreč prizadeva inflacijo znižati na ciljna dva odstotka, pri tem pa ne želi škodovati gospodarstvu in povzročiti višje brezposelnosti.
Po besedah predsednika Feda se je okrepilo njegovo prepričanje, da je inflacija na dobri poti do dveh odstotkov. Restriktivna denarna politika Feda je med drugim ublažila inflacijske pritiske, je ocenil.
Ključna obrestna mera se ni znižala od leta 2020
Naslednje zasedanje odbora za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (FOMC) bo potekalo 17. in 18. septembra. Po pričakovanjih strokovnjakov naj bi na tem zasedanju sprejeli odločitev o prvem znižanju ključne obrestne mere po letu 2020.
FOMC je na zadnjem zasedanju konec julija ključno obrestno mero, po kateri si banke med seboj čez noč posojajo denar, ohranil na ravni od 5,25 do 5,50 odstotka. Powell je takrat napovedal, da bi jo lahko ob ustreznih podatkih znižali že septembra.
"Inflacija jim daje razlog, da začnejo zniževati obrestne mere," je še pred govorom predsednika Feda povedala glavna ekonomistka finančne družbe Nationwide Mutual Kathy Bostjancic in dodala, da bodo prihodnji podatki o trgu dela verjetno določili, kako agresivno bo znižanje obrestne mere. Ekonomist Matthew Luzzetti iz Deutsche Bank pa je ocenil, da bo odločitev o znižanju za 0,25 ali 0,50 odstotne točke odvisna od tega, kakšni bodo gospodarski podatki v naslednjem mesecu, še posebej pa od naslednjega poročila o stanju na trgu dela.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje