Na Gospodarski zbornici (GZS) zato vlado pozivajo, naj hitro poišče sistemske rešitve glede odloga plačila davkov, obrokov posojil in drugih obveznosti za podjetja. Samo tako bi se lahko izognili novim propadom podjetij.
Postojnski Kolektor je že peti dan brez elektrike. K sreči so včeraj dobili agregat, da so lahko zagnali vsaj polovico proizvodnje. Druga polovica podjetja je še vedno v temi in petina delavcev zaradi razmer še vedno ne more v službo. Vodstvo je v skrbeh, zamujata delo in dostava.
"V avtomobilski industriji največ velja zaupanje. Če se izkažemo kot nezaupanja vreden dobavitelj, imamo dolgoročno škodo. Seveda na začetku vsi razumejo," je povedal Valter Leban, izvršni direktor za nabavo in produkcijo v Kolektorju.
Toda, koliko časa še? Podjetnike ne skrbi le izguba poslov, ampak tudi to, kako bodo nadoknadili izpad prihodka. Kljub škodi morajo plačati delavce, davke, vrniti posojila. Mnogo podjetij, ki že zdaj komaj shajajo, premostitvenih sredstev nima, posluha za svež denar v bankah pa tudi ni prav veliko.
"Tukaj je dejansko največja nevarnost teh nesreč v tem vmesnem obdobju - da bodo podjetja preživela, dokler ne dobijo plačane odškodnine oziroma zavarovalnine," je povedal ekonomist Aleš Ahčan.
"Po izkušnjah bodo morala na to kar nekaj časa čakati. Pred sedmimi leti so bile poplave, podjetja so po dve leti v Šaleški in Poljanski dolini čakala na izplačilo odškodnin, če bo tudi tokrat tako, bo škoda v gospodarstvu še večja," je opozoril predsednik GZS-ja Samo Hribar Milič, zato Zavarovalnice poziva, naj pohitijo z izplačilom odškodnin.
Eva Uranjek, TV Slovenija
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje