Nekdanji prvi mož TEŠ-a Rotnik neznanemu storilcu očita ponarejanje listin, Besednjaku pa nepooblaščen vdor v poslovno-informacijski sistem TEŠ-a. Kot je na novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil Besednjak, je Rotnik kazensko ovadbo podal na zadnji dan preteklega leta. Trditve o nepooblaščenem vdoru v poslovno-informacijski sistem TEŠ-a so po Besednjakovih besedah neresnične, saj dostop do podatkov, povezanih z investicijo v IT, omogoča pogodba o izvajanju aktivnega nadzora za investicije iz novembra 2009, ki jo je podpisal tudi Rotnik.
"Trditev, da gre za nepooblaščen vdor v poslovno-informacijski sistem TEŠ-a, je smešna. Menim, da je namen kazenske ovadbe diskreditacija mene kot predsednika odbora za aktivni nadzor investicije v TEŠ 6," je zatrdil Besednjak, ki si želi, da bi organi pregona čim prej preiskali zadevo, saj bodo po njegovem mnenju Rotnikove trditve iz ovadbe zavrgli. Besednjak se bo o Rotnikovi kazenski ovadbi posvetoval tudi s pravnimi strokovnjaki in se odločil o morebitnih nadaljnjih korakih zoper Rotnika.
Generalni direktor Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) Matjaž Janežič, ki je kazensko ovadbo zoper Besednjaka označil za neutemeljeno, je dogodke pripisal zadnjim spremembam v nadzornem svetu HSE-ja, dogodki v zvezi s kazensko ovadbo pa po njegovih besedah niso vzor korporativnega upravljanja. Na zadnji seji nadzornikov je Rotniku naklonjen član nadzornega sveta Franc Rosec Besednjaku predložil kazensko ovadbo in želel na ta način po mnenju Janežiča obstruirati delovanje nadzornega sveta v novi zasedbi.
Rotnik še razburja z odpravnino
Rotnik je že pred časom razburil tudi z odpravnino, ki jo je ob primopredaji želel, pozneje pa se ji je odpovedal. TEŠ je sicer Rotniku odpravnino dobrih 25.000 evrov neto (šest mesečnih plač) nakazal konec decembra lani, a jo je ta vrnil z obrazložitvijo, da se ji je javno odpovedal. Kot poudarja direktor Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ) Simon Tot, pa se Rotnik odpravnini uradno ni nikoli odpovedal. Uradna odpoved odpravnini namreč pomeni pravno podlago TEŠ-a za neizplačilo odpravnine.
Rotnik je, tako Tot, želel dokument, s katerim bi vodstvo TEŠ-a potrdilo, da je poravnal vse obveznosti do TEŠ-a in da TEŠ od njega ne bo terjal nobenih zahtevkov več. To pa pomeni, da v primeru ugotovljenih nepravilnosti pri vodenju TEŠ-a in projektu TEŠ-a 6 Rotnik ne bi imel nobenih odgovornosti in bi bil odvezan vsakršnih dolgov do družbe. "Takšnega dokumenta vodstvo TEŠ-a ne more in ne sme podpisati, saj bi podpis lahko v primeru ugotovljenih nepravilnosti pomenil oškodovanje družbe," je zatrdil Tot.
Pogodba za drugi del črpanja posojila pripravljena
V HSE-ju obžalujejo, da se projektu gradnje šestega bloka TEŠ-a na pot še vedno postavljajo številne prepreke v obliki posameznikov in njihovih dejanj. Projekt je po Janežičevih besedah uspešno prestal postopek čezmejnih vplivov na okolje, kar je osnova za pridobitev gradbenega in okoljevarstvenega dovoljenja ter za črpanje prve tranše posojila 110 milijonov evrov pri Evropski investicijski banki. Poleg tega je že pripravljena tudi pogodba za črpanje drugega dela posojila pri Evropski banki za obnovo in razvoj v višini 200 milijonov evrov, ki bo predvidoma podpisana 12. januarja.
Poleg tega si novo vodstvo TEŠ-a, kot navajajo v družbi in njeni lastnici HSE-ju, prizadeva tudi za stroškovno realizacijo 1,2 milijarde evrov vrednega projekta. Potrjena je bila tudi razširjena organizacijska shema projekta TEŠ 6, ki bo omogočala izvedbo naložbe v zastavljenih časovnih, finančnih in tehničnih okvirih. Z novo shemo se bo število ljudi, ki delajo pri projektu, povečalo za 20, imena bodo znana prihodnji teden.
V projektni skupini TEŠ-a 6 delalo 27 ljudi
Tot je pojasnil, da je ob primopredaji v projektni skupini za TEŠ 6 delovalo približno 27 ljudi, 17 izmed njih pa jih je pred iztekom leta podpisalo odstopno izjavo. Tot je do zdaj sprejel odstop dveh članov, tudi odstop vodje projektne skupine Bojana Brešarja, ki pa ostaja zaposlen v TEŠ-u. Kot poudarja Tot, je od omenjenih 17 članov skupine v projektu aktivno sodelovalo le 13 ljudi, pri čemer so samo trije ali štirje pri projektu TEŠ 6 delali 100-odstotno, preostali pa sodelujejo tudi pri projektih na blokih 3, 4 in 5.
HSE kot družba je v projekt TEŠ 6 do zdaj vložila 200 milijonov evrov, TEŠ pa sedem milijonov evrov. Na strani investitorja, torej TEŠ-a, je bilo za namene projekta do zdaj podpisanih za več kot 800 milijonov evrov pogodb.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje