Približno 200 nekdanjih delavcev propadlega Vegrada, ki jim je pri nas do podpisa sporazuma mirovala pravica do nadomestila za brezposelnost, lahko od začetka tega meseca to pravico uveljavlja, je za Radio Slovenija poročal Miran Korošec.
"Nočna mora se je končala"
Sindikalist Srečko Čater pravi, da je socialni sporazum med državama končno odpravil krivico bosanskim delavcem, ki so pri nas vsa leta plačevali v sklad za primer brezposelnosti, "niso pa bili upravičeni do denarnega nadomestila tako kot slovenski državljani".
"Ta nočna mora se je končala, vsi delavci pa se morajo najkasneje v 30 dneh javiti na pristojnem zavod za zaposlovanje in urediti to razmerje, ki je bilo takrat s sklepom postavljeno na čakanje," je še opozoril Čater.
Vlog na velenjskem zavodu le pet
Na velenjski Zavod za zaposlovanje, na katerega je ob stečaju prišlo največ Vegradovih delavcev, pa se jih je do včeraj oglasilo zelo malo, pravi direktor Robert Rajšter. "Sprašujejo po informacijah, zanima jih, kako pravzaprav uveljaviti to pravico do preostanka denarnega nadomestila. Vlog pa je bilo za zdaj pet."
Prek velenjskega zavoda je doslej našlo drugo službo približno 200 Vegradovih stečajnikov. Druge sindikat sicer išče, da bi jih opozoril na njihovo odmrznjeno pravico do nadomestila z borze, vendar Čater pojasnjuje, da so ti delavci na svojih naslovih, kjer so bivali v samskih domovih, praktično nedosegljivi. "Raztepeni so po vsej Sloveniji, delajo na črno, se preživljajo kot vedo in znajo, saj niso bili deležni pravice, ki jim po zakonu in po neki človeški logiki pripada," je poudaril.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje