V preizkusu je sodelovalo 61 podjetij in 2900 delavcev. Foto: Pixabay
V preizkusu je sodelovalo 61 podjetij in 2900 delavcev. Foto: Pixabay

Organizator preizkusa, organizacija 4 Day Week Campaing, bo izsledke preizkusa predstavilo britanskemu parlamentu. Preizkus 4-dnevnega delovnega tedna ob ohranitvi enakega plačila so označili za "trenutek velikega preboja".

"V najrazličnejših sektorjih se je dobro počutje zaposlenih dramatično izboljšalo, poslovna produktivnost pa se je ohranila ali izboljšala v skoraj vseh primerih," je sporočil direktor 4 Day Week Campaign Joe Ryle.

Podjetja Rivelin Robotcs je v sklopu preizkusa uvedlo "tridnevni konec tedna", ki ga bodo obdržali za stalno. Delavci so dobili prost petek, medtem ko so preostale dni delali od 8.00 do 17.30. Direktor podjetja David Mason je sicer za Guardian izrazil upanje, da bo stalna uvedba 4-dnevnega delovnega tedna k njim privabila več kadrov.

Sorodna novica "Štiridnevni delovni teden je že tu, a je skrit pod zastarelimi praksami"

Pilotni projekt v Združenem kraljestvu, v katerem je sodelovalo 61 podjetij in približno 2900 delavcev, se je začel julija lani. Izvedbo projekta in konzultacije zaposlenim ter vodstvom je izvajal 4 Day Week, organizacija z Nove Zelandije. Projekt so nadzirali možganski trust Autonomy in skupina akademikov.

Boljše počutje in manj bolniškega dopusta

Ankete med zaposlenimi, opravljene pred preizkusom in po njem, so pokazale, da je 39 odstotkov delavcev med 4-dnevnim delovnim tednom doživljalo manj stresa, 40 odstotkov jih je bolje spalo, 54 odstotkov pa je ocenilo, da lažje usklajujejo službene in domače obveznosti.

Število bolniških dni se je med preizkusom zmanjšalo za približno dve tretjini, podjetja pa je zapustilo 57 odstotkov manj osebja v primerjavi z enakim obdobjem v letu pred tem.