Evropska komisija je namreč na podlagi pritožbe nemškega proizvajalca smuči Marker Völkl International izvedla postopek presoje dokapitalizacij Elana v letih 2007 in 2008, vsake v višini 10 milijonov evrov. Prva dokapitalizacija po mnenju komisije ni sporna, saj je šlo za zasebnega vlagatelja.
Pri drugi dokapitalizaciji pa je komisija ugotovila, da je bila neskladna s pravili za reševanje in prestrukturiranje. Drugo dokapitalizacijo so sicer izvedli KAD, DSU in Triglav, po mnenju komisije pa je šlo za neupravičeno denarno pomoč, ki je Elanu omogočila konkurenčno prednost in izkrivljala konkurenco, poroča dopisnica RTV Slovenija Erika Štular. Zato je komisija naložila, da mora Elan denarno pomoč vrniti, skupaj s pripadajočimi obrestmi.
Slovenija je na sodišču Evropske unije sprva skušala zadržati izterjavo dokapitalizacije, nato pa le dosegla odlog plačila do dokapitalizacije Elana. Elan je septembra lani vrnil deset milijonov pomoči, tako da odločitev sodišča na podjetje ne bo vplivala. Bo pa Slovenija morala plačati vse stroške sodnega postopka.
Odločitev sodišča je pomembna tudi z vidika presoje podobnih primerov, sodišče je namreč utemeljilo, da je pri dokapitalizaciji Elana šlo za pomoč države, čeprav je bila ta dodeljena prek gospodarskih družb v državni lasti. Med dokazi pa sodišče navaja tudi podrobnosti o sestavi in delovanju nadzornih svetov in skupščin.
Da je šlo za odločitev, ki ni bila sprejeta pod tržnimi pogoji, temveč po političnih poteh sodišče utemeljuje tudi s tem, da pri dokapitalizaciji ni sodeloval noben zasebni vlagatelj, kar po mnenju sodišča pomeni, da trg ni zaupal v ponovno rentabilnost Elana.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje